Zübeyir Aydar: Öcalan söylemeden çekilme olmaz

Zübeyir Aydar: Öcalan söylemeden çekilme olmaz
Zübeyir Aydar: Öcalan söylemeden çekilme olmaz
PKK'nın Avrupa sorumlularından Zübeyir Aydar, diyalog sürecinde BDP'nin yapamayacağı şeylerin de olduğunu kaydederek "Öcalan söylemeden biz silahlı güçleri sınır dışına çıkaramayız" dedi.

DİYARBAKIR - PKK ’nın Avrupa sorumlularından kapatılan eski DEP Milletvekili Zübeyir Aydar, Avrupa’da Kürtçe yayımlanan ’Rudaw’ gazetesine İmralı’da başlatılan süreç ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kendilerinin her zaman Kürt sorununun çözümünde muhatabın Abdullah Öcalan olduğunu söylediklerini vurgulayan Aydar şu görüşleri dile getirdi:

"Abdullah Öcalan bizimle görüşmeden bir şey yapmaz. İmralı’da diyalog ve görüşmelerin yapılması bizim talebimizdi. Türkiye medyasında PKK’nın içerisinde farklı kanatlar olduğu söyleniyor. Bu doğru değil. PKK’da ayrı ayrı gruplar yoktur. Biz İmralı’da yürütülen görüşmelerin devam etmesinden yanayız. Öcalan cezaevinde olmasına rağmen siyasi konularda her şeye hakimdir. Bu konuda müzakere yapabilir, bunu yürütebilir. Ama, bu sadece yazılı ve mektuplarla olmaz. BDP heyetinin gidip gelmesiyle de olmaz. Öcalan’n PKK liderleri ile konuşması lazımdır. Ahmet Türk Öcalan’ı ziyaret etti. Öcalan’ın sorduğu her soruya Ahmet Türk cevap veremez. ’PKK’da ne oluyor, HPG’nin durumu nasıl, askerlerin durumu nasıldır, PKK liderleri ne diyor, ne düşünüyor.’ Sayın Türk bunları bilmez. O Ankara ’da siyaset yapıyor. BDP bazı şeyler yapabilir ama bazı şeyler yapamaz."

’AYDINLAR VE GAZETECİLER ADAYA GİDİP-GELSİN’
BDP heyetinin, Türk aydınlarının ve gazetecilerin adaya gidip gelmelerini ve Öcalan ile görüşmelerini istediklerini kaydeden Aydar, "Bunun için devletten yol açmasını istiyoruz. Şimdi silahlı güçlerin Türkiye sınırlarının dışına çıkılması konuşuluyor. Öcalan söylemeden ve kendisi istemeden biz silahlı güçleri sınır dışına çıkaramayız" dedi.

DHA - Ferit ASLAN


  http://www.radikal.com.tr/111870511187055

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  zübeyir aydar :öcalan söylemez ise hk. - fgemak

  Sürekli taviz vererek bu işi sonlandırmaya çalışan AKP nin yanlış yolda olduğunu görüyoruz,terör örgütünün anladığı tek dil şiddettir,30 yıllık geçmişe bakıldığında terörün en aza indirildiği dönem AKP nin iktidara geldiği dönemdir,AKP nin koltuk merakı ve tavizkar tutumu terörü iktidarı teslim aldıkları günden çok daha kötü bir duruma getirmiştir.Emniyet güçlerinin bütün ağırlığı vererek bu işin peşini bırakmamaları lazım iç işleri bakanını BDP isemiyordu görevden uzaklaştırıldı yerine gelen mardin kürt kökenli iç işleri bakanı terörü daha azıtacak noktaya getirecektir.Türkiyenin terörle mücadelede sağlam irade sergileyecek bir iktidara ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

  Iki taraf arasindaki cozum iki taraf arasinda olur - AkliSelimBey

  PKK'yi herhangi bir nedenle bu cozumden ve pazarliktan kimse soyutlayamaz. Soyutlarsa sorun cozulmez. PKK sorunun iki tarafindan biridir.

  seçim hesapları - tolstoyevski

  tayyip'in çözümden anladığı barış değil pkk'yi tasfiyedir. belli tavizler vererek (anadilde savunmayı bile eksik getirdi parası olmayan hala anadilde savunma yapamayacak) pkk'yi yurt dışına çekip yurt içinde eylem yapamayacak olan örgüte sınır ötesinde kapsamlı bir operasyon yaparak sonuç almayı hedefliyor. 2 ay öncesine kadar apo'yu asmaktan, bdp vekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmaktan bahseden tayyip ne oldu da 180 derece döndü? ben söyliyim, pkk yöneticileri verdikleri röportajlarda 2013'te 2012'dekinden daha kapsamlı eylemlerin olacağını söylediler vur kal taktiği 2012'de ilk defa denendiği için tecrübesizlik de vardı dendi ve 2012'den edindikleri tecrübeyle 2013'de daha güçlü eylemlerin olacağını söyledi (emin değilim ama sanırım bahoz erdal'dı) bunu duyan tayyip, böyle bir durumda çok oy kaybedeceğini anladı ve bu yola girdi. ayrıca ahmet türk'ü arayıp ben bir ormanı kurtarmaya çalışıyorum siz bir ağacı dedi. yani diyor ki, ben bu yolda milliyetçi oylarını da düşünüyorum bu yüzden kürt sorunu yoktur gibi çıkışlar yapabilirim ama siz çıkıp tayyip kürtleri bombalıyo gibi açıklamalar yapmayın diyor. tamamıyla seçim endeksli oynuyor. hadi kürt sorunu yoktur çıkışını anladık. çeteci grupları silahlandırıp kürtlere saldırtmayı nereye koyuyosun? tamam ben barışı istiyorum kürtlerle barışıcam diyen biri bunu yapar mı? kck adı altında kürt siyasetçileri tutuklar mı? pkk'ye sınır dışına çekil baskısı tamamiyle çatışmasız ortamda seçime girme ve pkk'yi tasfiye amaçlıdır.

  Sen zaten... - citizen

  Sen zaten çıkmışsın ülke dışına Zübeyir Aydar. Uzaktan kumanda istediğin kanalı açamayabilir bazen, pili zayıflamışsa mesela...

  ŞİMDİ PKK DIŞARI ÇIKTIGINDA BARIŞA YÖNELİK REFORMLAR OLMAZSA NE OLUR HİÇ DÜŞÜNDÜK MÜ - semi ekrem

  Böyle bir ihtimali her iki tarafta düşünüyordur bunu unutmayalım neticelenmeyen mutabakat aynı anda riziko taşır ve daga dönüş tekrar olur nasıl mı sınır dışına intikal eden birliklerin tekrar yurt içine girmeleri zor bir şey degildir.PKK uluslar arası büyük ve nufuzlu bir örgüttür ister suçlu olsun ister suça bulaşmamış olsun her iki grubunda ülke içerisine gelerek siyaset yapma hakkı olmalıdır yoksa biri gelir digeri ise hayatını ülkesinin dışında hayatını idame eder mantıgı makul olmayan bir durumdur.