Zülfü Livaneli kendi gitti!

Zülfü Livaneli kendi gitti!
Zülfü Livaneli kendi gitti!
Mustafa Mutlu'nun da işten çıkarılmasının ardından Zülfü Livaneli, Vatan gazetesinden ayrılmak için çıkışını istedi...

Radikal.com.tr - Sanatçı Zülfü Livaneli, köşe yazarı olduğu Vatan gazetesinden istifa etti. 10 yılı aşkın süredir yazarlık yaptığı Vatan’da aynı zamanda Yayın Kurulu üyesi olan Livaneli’nin istifasını getiren son gelişmenin gazetenin yazarlarından Mustafa Mutlu’nun işten çıkarılması olduğu öğrenildi.

T24'ten Hazal Özvarış'ın haberine göre, Demirören Grubu’nun 2011’de Milliyet gazetesi ile birlikte satın aldığı Vatan gazetesi önce yazarlarından Selahattin Duman ve Can Ataklı ile yollarını ayırdı. Son olarak Mustafa Mutlu’nun işten çıkarıldığı Vatan’dan Zülfü Livaneli de çıkışını istedi.

Livaneli, AKP ’ye muhalif bir çizgi izleyen Mustafa Mutlu’nun yazarlığına son verilmesini, “bardağı taşıran damla” olarak değerlendirerek gazeteye başvurdu ve çıkış işlemlerinin yapılmasını istedi.

Zülfü Livaneli’nin yurtdışında olduğu belirtilen Erdoğan Demirören ile Türkiye ’ye dönüşünden sonra görüşmesi bekleniyor.


  http://www.radikal.com.tr/114944811494485

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yazılarınızı Bekliyoruz Sayın Livaneli - Saim Kara

  Sayın Livaneli, yazılarınızı severek okuyor ve sizden çok şey öğreniyorum. Umarım okurlarınızdan-köşe yazarı olarak- çok ayrı kalmazsınız.Herhangi bir gazetenin köşesinde,en kısa zamanda yazılarınızla buluşmak umuduyla, size sevgi, saygı ve selamlarımı iletiyorum..

  Batılılaşma reformu :) - nozsel

  Equalizer güldürdün beni. :) Öncelikle: "başbakanımıza batılılaştın, orientalden vaz geçtin" dersen, senin terörist veya darbeci olduğunu iddia eder. Dikkatli olmanı tavsiye ederim. İkincisi: bu kadar köşe yazarına gerek olmadığı konusunda, seninle hemfikirim. Ama bunda değişiklik/reform olacaksa, bunun başbakan tarafından değil de, arz-taleple belirlenmesi daha bir batılı yaklaşım olurdu. Üçüncüsü: bu reformun (hah hah hah, parantez içine ünlem işareti koyacaktım, ama yetersiz kaldı), sadece hükümet karşıtı köşe yazarlarını etkiliyor olması, son derece oriental bir reform izlenimi veriyor. Özetle: deveye sormuşlar "boynun neden eğri" diye, "gazetecilikte, batılılaşma reformu yapıyorum" demiş.

  Kafayi yememek elde degil ! - cheguvara

  sahsen artik kime aydin diyecegimi sasirdim,turkiyenin ozgurlesmesinde umut olarak gordugum sayili sanatcilardandi zulfu livaneli, taki bu son gazetecilerin isten cikarilmasina dek.herkes idolojik olarak kendine yakin olan gazetecilere dokunululdugunda tepki gostermeye basladi..sirayla yildirim turker, ece temelkuran, hasan cemal,ahmet altan,ali akel ve daha ismini sayamadigim nice gazeteci yazar taker taker devre disi birakilirken meslektaslarina sahip cikmadiniz.. aklima bilinen turk kurd ve ermeni hikayesi geldi;; bir türk, bir kürt ve bir ermeni üç arkadaş erik çalmak için yine bir türkíün bahçesine girerler. bahçenin sahibi türk gelir. bunları bahçesinde görünce önce ermeni’ye çatar: “lan, hadi anladık bu ikisi müslüman; sen müslüman bile değilsin, hangi hakla bahçeme girip erik çalarsın?” der; ermeni’yi iyice pataklar ve dışarı atar. sonra sıra kürde gelmiştir. kürde de: “lan, sen türk bile değilsin; hangi hakla bahçeme girer ve erik çalarsın?” diyerek kürdü de bir güzel döver. şimdi sıra türk olana gelmiştir. ona da: “sen ne biçim türksün, nasıl bir ermeni ve bir kürtle bir olup bahçeme erik çalmaya gelirsin?” der ve onu da iyice patakladıktan sonra bahçeden atar. ardından bu üç arkadaş: “nasıl olur da biz üç kişi olduğumuz halde bu adamdan dayak yeriz?” diye aralarında tartışmaya başlarlar. bu sırada türk arkadaş şöyle der: “biz en başta ermeni’yi dövdürmeyecektik... cok gec kaldiniz efendiler

  GAZETECILIKTE REFORM - Equalizer001

  Vah! Vah! Yazik oldu Zulfu Livaneliye. Lumpenlikten, Arabeskten ve AKP'den nefret eden bir kose yazarimiza daha tozu yutturdular. Ne olacak Gazetelerimizin hali boyle? Editor ve iki kose yazarinin fikirlerinin okuyucuya sunuldugu, geriye kalanlarin egitim ve kabiliyetlerine gore degisik gorevlere atandigi Bati dunyasi gazetelerine mi donusecek bizim Oriental gazetelerimiz? Hazineden gecinen burokratlar misali; boncuk gibi alt-alta dizilmis, her gazetede bazen 30, bazen 50 kose yazarlarimizin fikirlerini yazdiklari carsaf-carsaf gazetelerimiz yokluga mi savrulacak? Bu durumu onlemenin caresi yok mu? Gazetelerin en cesaretlisi ve en iyisi Radikal Gazetesi bile kose yazarlarinin yazilarini okunsun diye ilk sayfadan haber adi altinda sunmaya basladi. Cok yakinda Radikal Gazetesi de bir cok kose yazarlarinin isine son vermeye mecbur kalacak. Sizlerin ne dusundugunu bilemem ama, Ben bu kose yazarlarinin katliama ugratilmasinda ve gazetelerimizin Batililasma hareketinde R.T.Erdogan?dan supheleniyorum. Basbakan?in bu iste eli yoksa bile kesin parmagi vardir. Cunku; yenilik uzerine yenilik, reform uzerine reform yapan bir Basbakan?in Oriental gazetelerimizin Batililasma reformunda etkili olmadigini dusunmek bana dunyada yercekiminin olmadigini dusunmek gibi sacma geliyor.

  BİR AYDINA YAKIŞAN BUDUR!!! - tambağımsız

  Zülfü Livaneli,her zaman olduğu gibi yine bir aydına yakışanı yaptı.Kendisinin mesleği gazetecilik olmamasına rağmen,mesleği gazetecilik olan bir başkasının işten atılmasına tepki için istifa etmek çok onurlu bir davranıştır.Kovulan kişiyle aynı siyasi görüşte olup olmamanız önemli değil.Önemli olan bir insanın sırf hükümete muhalif olduğu için işine son verilmesine tepki göstermektir.Zülfü Livaneli de bunu yapmıştır.Kendisinin o muhteşem yazılarını bundan sonra Radikal veyahut da Birgün'de görmek istiyoruz...