Zülfü Livaneli'ye soyunma odasında saldırı

Zülfü Livaneli'ye soyunma odasında saldırı
Zülfü Livaneli'ye soyunma odasında saldırı
Mersin Mezitli'deki Güneş Festivali'nde sahneye çıkan Zülfü Livaneli soyunma odasında CHP'li belediyenin görevlileri ve kendisinden önce sahne alan İspanyol dansçıların saldırısına uğradı.

MERSİN - Mersin'in merkez Mezitli İlçesi'nde düzenlenen Güneş Festivali'nde sahneye çıkan Zülfü Livaneli, iddiaya göre soyunma odası yüzünden belediye görevlileri ve İspanyol dansçıların saldırısına uğradı. Özel güvenlik görevlilerinin yardımına koştuğu Livaneli, iptal etmediği konserinde yaşananları, "Az daha ölüyordum" diyerek anlattı.
Mezitli Belediyesi'nce bu yıl dördüncüsü düzenlenen Güneş Festivali etkinlikleri kapsamında Zülfü Livaneli dün akşam Pompeipolis Antik Kenti'nde konser verdi. Zülfü Livaneli konser öncesi gittiği soyunma odasına iddiaya göre belediye görevlilerince alınmadı. Buna gerekçe olarak da içeride İspanya'dan gelen Flemenko Dans Grubu'nun giysileri olduğu gösterildi. Livaneli buna tepki gösterince Mezitli Belediyesi görevlileri ve dans grubu üyelerinin saldırısına uğradı. Tekme ve yumruk darbesi alan Zülfü Livaneli, buna rağmen konsere çıktı. 

SAHNEDE, SALDIRIYA UĞRADIĞINI SÖYLEDİ 
Zülfü Livaneli konseri sırasında alanı dolduran 50 bin kişi ile konseri izleyen Mezitli Belediye Başkanı CHP 'li Uğur Yıldırım'a sahnede başından geçenleri anlattı. "Az daha kalp krizinden ölüyordum" diyen Livaneli, "Bizim bu akşam başımıza, Türkiye 'deki yanlışlıklar ne oluyorsa aynısı burada geldi. Konserimizin önüne dans gurubu koymuşlar. Peki amenna. Şurada benim küçücük bir soyunma odam var. Oraya geldiğimde beni içeri almadılar. Dediler ki 'İspanyolların giysileri var.' 'Peki, ben ne yapacağım?' dedim. İçeri girdim ve bu İspanyol dansçılar üstüme saldırdı. 'Sen buraya niye giriyorsun?' diye. Bunu yapan belediye mensuplarını size şikayet ediyorum. Gerçekten de böyle bir şey yapılmaz. Hangi ülke 67 yaşındaki bir sanatçıya bu muameleyi layık görür, reva görür. Gerçekten ben de sizler gibi 'Yuh' çekiyorum" dedi. PROTESTO EDİYORUM

Yaşananları protesto ettiğini de belirten Livaneli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bana bunu yapanın, ülkemin sanatçısına bunu yapanın Taksim Parkı'nda gaz sıkandan farkı yoktur. Ben biliyorum sizin dost olduğunuzu ve sizinle dostça dertleşiyorum. Yüzüne tükürün bunların. Ama biz gene de her şeye rağmen halkın emrindeyiz. Ben ömrüm boyunca halkın emrinde oldum. Bu akşam da size şarkı söylemek için geldik, türkü söylemek için geldik. Oralarda kenarda izlesinler, utanç içerisinde izlesinler. İzliyor musunuz? Beni oraya sokmayan kardeşler gelin bu halka hesap verin. Kimsiniz neredesiniz, çıkın buraya. Beni içeride kalp krizinden öldürüyorlardı. Ciğeri beş para etmez adamlar. Ama ben sizinle buluştum ya bu halk bütün pislikleri temizler. Gezi Parkı'nda da temizler, Ankara'da da temizler. Mustafa Kemal Atatürk izindeki şu aydınlık kitle her şeyi temizler." 
Livaneli konserin ardından da saldırıya uğradı.


BAŞKANIN ŞÖFÖRÜ DE SALDIRDI 
Konuşmasının ardından yaklaşık 2 saat sahnede kalan Zülfü Livaneli'nin tüm şarkılarına hayranları da eşlik etti. Şarkıları birlikte söyleyen binlerce kişi 'Her yer Taksim, her yer direniş' sloganları attı.
Konserin ardından Livaneli, iddiaya göre aralarında Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım'ın makam şoförünün de olduğu bir grubun tekrar tekme ve yumruklu saldırısına uğradı. Özel güvenlik görevlilerinin kurtardığı Livaneli, güçlükle bindirildiği bir araçla konser alanından uzaklaştırıldı. 

ÇİCEK VERMEDİ, SORUŞTURMA BAŞLATTI 
Konseri izleyen CHP Milletvekili Vahap Seçer, yaşananların üzücü olduğunu söyledi. Festivalde daha önceki günlerde sahneye çıkan sanatçılara çiçek veren ancak Livaneli'ye çiçek vermemesi dikkat çeken Mezitli Belediye Başkanı CHP'li Uğur Yıldırım, iddialarla ilgili idari soruşturma başlattığını söyledi.
Zülfü Livaneli'yi arayarak telefonla konuştuğunu da belirten Yıldırım, "Yaşananların bu boyutta olduğunu bilmiyorduk. Kendisi ile telefonla konuştum. Bana, kendisine saldıranların arasında makam şoförümün de olduğunu söyledi. Bu kabul edilemez bir durum. Çok üzgünüm. İdari soruşturma başlattım, gerekeni yapacağım" diye konuştu.
Öte yandan konser sırasında bir kişi de sırtına bağladığı Türk Bayrağı ile 'Duran Adam' eylemi yaptı. 

LİVANELİ: BANA YÖNELİK TEPKİYİ ANLAMIŞ DEĞİLİM 
Zülfü Livaneli, konserde kendisine gösterilen tepkiyi anlamadığını belirterek, daha sonra olayla ilgili şunları söyledi, "CHP'li bir belediyenin organizasyonunda böyle bir şeyi yaşayabileceğimi aklım almıyor. Kuliste, Belediye Başkanı Uğur Yıldırım'ın şoförü Özgür Çetin, üzerime atladı. Yumrukla saldırdı, bir Emniyet Amiri, üzerine atlayarak etkisiz hale getirdi. Orada beni öldürebilirdi. Konsere çıkıp halkıma olayları anlattım. Çıkışta yine saldırdılar, polis eskortuyla güçlükle otelime getirildim. Sabaha kadar polis otelde önlem aldı. Şoför Özgür Çetin'in beline elini atıp silahını çektiğini görünler olmuş. Sonradan bana anlattılar. Belediye Başkanı'nı akşam çok aradım ancak telefonu kapalıydı. Bugün sabah ulaşabildim. Olanları tekrar anlattım. Bana şoförünün kibar biri olduğunu söyleyerek olayı geçiştirmeye çalıştı. Hâlâ yaşadıklarımı aklım almıyor. Bu tepkiyi anlamış değilim." (Gülhan DEMİRCİ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1138685113868510

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sayın Kılıçdaroğlu'na bir nasihat; - Ali Fakı

  Ya partine sosyal DEMOKRAT olma yolunda, en kısa zamanda bir çekidüzen ver ve hem partin hem de Türkiye halkı kazansın ya da partideki sosyal demokrat kadroların önünü açacak düzenlemeler yap ve istifa et Kurultaya git ve böylece de Türkiye halkı şu çağdışı AKP belasından ve Megaloman Başbakan'dan kurtulmanın yollarını bulsun (ki, CHP'nin kısır teşkilatı gölge etmezse bulur!) ve Türkiye kazansın! Şunun farkına çoktan varılmalıydı: CHP'nin bu teşkilat yapısıyla seçim meçim kazanamazsınız!

  Livaneli yanlışlıkla bir AKP belediyesinin konserine davet edilmiş olmasın!? - Ali Fakı

  Ya da AKP ile CHP arasında fark kalmadı! Bu belediye gerçekten CHP'li ise CHP bu belediye başkanını ve etrafındakileri derhal partiden ihraç etmeli! Yuh ki yuh!

  CHP li belediye ,yanlis akumadim CHP li belediye - 14Bernard

  CHP eski milletvekiline yaptigina bak.Vay be RTE hakli bunlarin sagi solu belli hic olmuyor.iyisimi bunlardan uzak duralim.Sahsim adina tabii.

  LİVANELİ GİBİ BİR SANATÇIYA - pispor

  Aydın ve sevdiğimiz sayın Zülfü Livan Eli ye saldıranların kırılsın İnşallah eli utanmalısınız 67 yaşında bir aydın insana saldırmayı yalnız mı buldunuz kabadayılar

  Livaneli - Turkuvaz

  Çürümüşlük sözcüğünü çok kullanmayı sevmem ama bize ve bizim topluma çok uyuyor ne yazıkki. Klaus Maria Brandauer Avusturyalı ve çok ünlü bir tiyatro sanatçısı. Tabii asıl oynadığı filimlerle bilinir. Kendisi 70 yaşına geldi. Tüm basın, televizyonlar... hepsi ondan söz ediyor. Seveni, sevmeyeni, sanatını eleştireni veya göğe çıkaranı hepsi uluslararası yetkinliğinden söz ediyorlar. Bizim insanımız, politikacılarımızın yaptığı ise Zülfü Livaneli'ye saldırmak, Fazıl Say'a dava açmak. Söz söyledi diye sanatçıyı karalamak. İnsanımızın bilmediği birşey var, senin, benim gibi kuzu kuzu herönüne konan otu yeseydi zaten sanatçı olmazdıki bu kişiler. Katılırız veya katılmayız düşünce veya eleştirilerine o başka ama sanatçı özellikle Zülfü Livaneli gibi uluslararası düzeyde adını duyurmuş sanatçı yetiştirmek kolay olmuyor. Ne zaman bu çürümüşlüktelup, değerlerimizi korumayı öğreneceğiz ?

  livanelinin tırnağı olamayacak adamlar - demlicay2011

  ortalıkta oksijen tüketiyor. yazık.

  İşte sol - malasa22

  Evet, birbiriniz, yemeye devam edin...