Zümrüt faciası için yeni dava

Selçuklu ilçesinde 2 Şubat 2004'te çöken Zümrüt Apartmanı'nda ölen 92 kişiden bazılarının yakınları, olayda görev ihmali ve hizmet kusuru bulunduğu iddiasıyla Selçuklu Belediyesi aleyhine toplam 1 trilyon lira tuutarında maddi ve manevi tazminat davası açtı.

KONYA - Selçuklu ilçesinde 2 Şubat 2004'te çöken Zümrüt Apartmanı'nda ölen 92 kişiden bazılarının yakınları, olayda görev ihmali ve hizmet kusuru bulunduğu iddiasıyla Selçuklu Belediyesi aleyhine toplam 1 trilyon lira tuutarında maddi ve manevi tazminat davası açtı.
Konya 1. ve 2. idare mahkemelerine başvuran mağdur yakınlarından, kızı ve torununu yitiren Ömer Çalış 250 milyar, eşi ve iki çocuğunu kaybeden Mehmet Özdemir 50 milyar, kızı, torunu ve damadını kaybeden Adnan Bilgin 110 milyar, eşi ölen Mehmet Karagözoğlu 100 milyar ve adlarının açıklanmasını istemeyen dört kişi de 490 milyar liralık maddi ve manevi tazminat istedi. Faciada imar planındaki sekiz katı 10 kata çıkaran belediyenin rolü olduğunu öne süren Zümrützedelerin avukatı Orhan Tulukçu, "Belediyenin imar izninin iki kat artırılması konusunda bu kadar ısrarcı davranmasının altında yatan nedenler zihinlerde kuşku yaratıyor" dedi.