Zümrüt için ilk tazminat kararı

Konya'da 92 kişiye mezar olan Zümrüt Apartmanı'yla ilgili ilk dava sonuçlandı. Selçuklu Belediyesi, apartmanda ölen Ufacık ailesinin yakınlarına 140 bin YTL tazminat ödeyecek.
Haber: RIZA GERENİZ / Arşivi

KONYA - Toplam 92 kişiye mezar olan Zümrüt Apartmanı'yla ilgili ilk tazminat davası sonuçlandı. Selçuklu Belediyesi, hayatını kaybeden bir ailenin yakınlarına, 140 bin YTL maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkûm oldu. Mahkeme, Ümraniye çöplüğündeki patlamada hayatını kaybedenlerle ilgili AİHM kararını örnek gösterdi.
2 Şubat 2004 tarihinde çöken 11 katlı Zümrüt Apartmanı'nda ölen 92 kişi arasında, 49 yaşındaki Mehmet Ufacık ile eşi 47 yaşındaki Nejla, kızları 21 yaşındaki Duygu ve 18 yaşındaki Burcu da bulunuyordu. Mehmet Ufacık'ın İzmir'de yaşayan annesi Arife Ufacık, avukat ağabeyi Mustafa Ufacık, diğer kardeşleri Dursun Ali ve İsmet Ufacık, 5 Nisan 2004 tarihinde Konya 1'inci İdare Mahkemesi'sine belediye aleyhine toplam 140 bin YTL'lik maddi ve manevi tazminat davası açtı.
'Sorumlu fenni mesul'
Selçuklu Belediyesi savunmasında, binaya verilen ilk ruhsat ile daha sonraki tadilatların projesine ve imar mevzuatına uygun olarak verildiğini bildirdi. Ancak olayla ilgili bilirkişi raporlarında, davalı idarece verilen hizmetin iyi yürütülmediği tespiti yer aldı.
Mahkeme'den AİHM örneği
Konya 1. İdare Mahkemesi, 2 Mart 2005 tarihinde bu raporlara dayanarak verdiği kararda, yetki ve sorumluluğun bir arada olması gerektiğini vurgulayarak, "Belediyenin bina denetimini fenni mesule devretmesiyle binayla ilgili tasarruf yetkisi bitmiş değildir. Belediyenin onaylamadığı bir tadilat yapılamaz" denildi. Kararda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Ümraniye çöplüğünün patlamasıyla gecekondusu yıkılan ve dokuz yakınını kaybeden kişiyle ilgili kararı örnek gösterildi. Mahkeme, AİHM'nin, yıkılan binanın gecekondu olmasına ve belediyenin uyarıda bulunmasına karşın, idarenin yükümlülüğünü yerine getirmediği sonucuna vardığını kaydetti.
Kararda, 40 bin YTL maddi, 100 bin YTL de manevi tazminatın ailenin yakınlarına verilmesi gerektiği bildirildi.
Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde halen devam eden Zümrüt Apartmanı davasında tek tutuklu olarak fenni mesul Vedat Kaya kaldı.


    http://www.radikal.com.tr/8477808477800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.