Zümrüt'te 6 milyon liralık ölüm anı

Zümrüt'te 6 milyon liralık ölüm anı
Zümrüt'te 6 milyon liralık ölüm anı

Ulugülyağcı ailesiden sadece Feriha Ulugülyağcı (soldan üçüncü) hayatta kalmıştı.

Haber: MEHMET KAYHAN YILDIZ / Arşivi

KONYA - Zümrüt Apartmanı’nın enkazında ölen 92 kişi arasındaki işadamı ile kızının ölüm saatleri, yaklaşık 6 milyon liralık mirasın paylaşılmasında belirleyici olacak. Kızı, babasından sonra öldüyse 6 milyonluk miras anneye kalacak, babasıyla aynı anda öldüyse, babanın ailesi de pay alacak.
Konya’da beş yıl önce çöken Zümrüt Apartmanı’nın enkazından sadece dramlar değil, bir de ilginç miras davası çıkmıştı. 48 yaşındaki işadamı Seyit Ulugülyağcı’nın ailesi, baba ve 24 yaşındaki kızı Zeliha’nın aynı anda öldüğünü bu nedenle mirastan pay alacaklarını iddia etmişti. İşadamının eşi Feriha Ulugülyağcı, kızının enkazdan sağ çıkıp hastanede öldüğü iddiasıyla mirasın tamamen kendisinde kalması için dava açmıştı. Davaya bakan Konya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, 2007’deki kararında, baba ve kızın ölüm saatinin belirlenemediğini belirtip ‘birden fazla kişiden hangisinin önce veya sonra öldüğü ispat edilemezse hepsi aynı anda ölmüş sayılır’ hükmü gereği, annenin açtığı davayı reddetmişti.
Feriha Ulugülyağcı’nın avukatları kararı temyiz etti. Davayı görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin kararını bozdu. Kararda “Dosyanın bir kez de Adli Tıp ilgili ihtisas kuruluna gönderilerek, Zeliha’nın kesin ölüm sebebinin ve ölüm saatinin belirlenmesi konusunda rapor alınması ve tüm delillerin birlikte değerlendirilmesi gerekirken, eksik inceleme ve karar verilmesi doğru bulunmamıştır” denildi. Konya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi davayı yeniden görüşecek.
2 Şubat 2004 günü Zümrüt Apartmanı’nda oturan babası Sadi Öztürk’e bayram ziyaretine gittiklerini söyleyen Feriha Ulugülyağcı, yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Ziyaret sırasında bina çöktü. Babam, eşim, oğlum ve annem hayatını kaybetti. Ben ve kızım Zeliha yaralı kurtulduk. Ancak, kızım hastanede hayatını kaybetti. Fakat, eşimin kardeşleri ve annesi, kızımın babasıyla birlikte öldüğü iddiasıyla mahkemeden veraset ilamı almışlar ve kendilerini eşimin kanuni mirascıları olarak göstermişler.”
Davacı annenin avukatları, ölüm saatinin mirası nasıl etkilediğini şöyle anlattı:
“Yasalarımıza göre, baba öldüğü anda, mirası anne ve kızına kalıyor. Kızı babasından sonra ölünce de tüm miras anneye kalıyor. Fakat, babanın ailesinin iddia ettiği gibi baba ve kız aynı anda öldüyse, miras babanın ailesi ve anne arasında yarı yarıya paylaşılıyor.”
Avukatlar, Ulugülyağcı’nın mirası bir eğitim kurumuna bağışlayacağını da söyledi.