Zürafalar çiftleşirken zebraları öldürdü

İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda zürafalar arasındaki çiftleşme kovalamacasında arada kalan iki zebra telef oldu, biri yaralandı
MUSTAFA OĞUZ


İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda zürafalar arasındaki çiftleşme kovalamacasında olan arada kalan zebralara oldu. 2 zürafanın tekme darbeleriyle ezilen 2 zebra telef oldu, 1 zebra da yaralandı.


İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda bir engelin ayırdığı bitişik alanda yaşayan erkek zürafa ‘Efe’ ile dişi zürafa ‘Zarife’ önceki gün çiftleşmeleri için görevliler tarafından aynı yere alındı. Yıllardır eş bekleyen ‘Efe'nin birden saldırması üzerine ‘Zarife’ ürkerek kaçmaya, ‘Efe’ de kovalamaya başladı. Bu arada aynı yaşam alanında bulunan 5 zebradan 3'ü zürafaların ‘aşk kovalamacası’ sırasında tekme darbeleriyle yaralandı. Yapılan müdahaleye rağmen zebralardan 2'si telef oldu, 1'i ise hafif yaralı kurtuldu.
Görevliler 2 zürafayı güçlükle ayırıp yine farklı bölümlere koydu. Yaşanan bu olay hayvanların bakımına özen gösteren personel arasında büyük üzüntü yarattı. Olaya neden olan zürafalanın rehalibilitasyona alınacağı, daha sonra yine bir araya getirileceği belirtildi.


Sasalı Doğal Yaşam Parkı'ndaki hayvanların çoğu, doğal engellerle oluşturulmuş geniş alanlarda yaşıyor. (dha)