1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
- Uşak'ta işçiler, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin katılımıyla kutlama yapıldı - HDP İl Başkanlığı önünde, bir grup ile HDP mensupları arasında yaşanan gerginliğe polis müdahale etti, 3 kişi gözaltına alındı

UŞAK (AA) - Uşak'ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü işçiler, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin katılımıyla kent meydanında kutlandı.

Uşak Belediyesi önünde toplanan katılımcılar, Cumhuriyet Meydanı'nda polisin arama noktalarından geçtikten sonra miting alanına ulaştı.

Şeker- İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Yaşar Taylan, yaptığı konuşmada, 1 Mayıs'ın dünyada ve Türkiye 'de coşkuyla kutlandığını belirtti.

Eğitim-Sen Uşak Şube Başkanı Burak Yavaş ise işçi ve kamu çalışanları üzerindeki baskıların giderek arttığını, eşit ve adaletli gelir dağılımı istediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından işçiler, sendika, meslek grupları ve siyasi parti temsilcileri halay çekti.

- İki grup arasında gerginlik

Program sonrası il başkanlığına geçen Halkların Demokratik Partisi (HDP) mensupları ile burada toplanan bir grup arasında gerginlik yaşandı.

Taş ve şişelerin kullanıldığı, çevik kuvvet ekiplerinin tarafları uzaklaştırmasıyla sona eren olayda, 3 kişi gözaltına alındı.

Daha sonra olaya karışan gruptakilerden yaklaşık 200 kişi, Cumhuriyet Meydan'ında toplandı. HDP bayraklarını yakan ve tekrar il başkanlığına yürümek isteyen gruba, polis barikat kurarak engel oldu.

Bu sırada  MHP Uşak Merkez İlçe Başkanı Muhterem Kuruçay ile MHP Uşak Milletvekili Adayı Gökhan Özoğul grubu sakinleştirmeye çalıştı.

 Gruptakiler, Uşak Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder'in ikazı üzerine olay yerinden ayrıldı. 

HDP mensupları, polisin güvenlik çemberi altında il başkanlığı binasını terk etti.