15. Kromatografi Kongresi başladı

15. Kromatografi Kongresi başladı
15. Kromatografi Kongresi başladı
-Uşak Üniversitesi ev sahipliginde gerçekleştirilen 15. Kromatografi Kongresi başladı

UŞAK (AA) - Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü ile Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü'nce düzenlenen 15. Kromatografi Kongresi Uşak Üniversitesi'nde düzenlenen törenle başladı.

Güzel Sanatlar Fakültesi  Mustafa Kemal Paşa Amfisi'ndeki kongrenin açılış töreninde konuşan Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurullah Şanlı, kongreyi, kromatografi alanında yapılan çalışmaların ve teknolojik yeniliklerin takip edilmesi, gelişmelerin ele alınıp tartışılması, kimya, gıda, çevre , biyomühendislik ve biyoteknoloji gibi konularla ilgilenen disiplinlerin bir araya gelmesi ve özellikle kromatografik çalışmalarla ilgilenen bilim insanlarının bir araya gelmesi amacıyla düzenlediklerini belirtti.

Şanlı, 3 gün sürecek kongrede 24 sözlü sunum ile 6 çağrılı konuşmacının bildiri sunacağını kaydetti.

Türkiye Bilim Akademisi Üyesi Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Denizli ise 15.'si gerçekleştirilen Kromatografi Kongresi'nin kendi alanında yeniliklerin tartışılacağı verimli bir tartışma ortamı olacağını söyledi.

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik de, kongreye ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek 27 yıllık akademik hayatında Kromatografi ile hep iç içe olduğunu söyledi.

Bilim ve teknolojinin birlikteliği ile son 70 yıllık gelişmenin daha önceki yıllara göre daha hızlı ve çok olduğuna dikkat çeken Rektör Çelik, "Kromatogrofi alanı kimyada bir ayırma tekniği olarak ilk sırada yer alıyor. Yüz yıllık bir süreci var. 1950'li yıllardan sonra modern anlamda kullanılmaya başlandı. Kromatografi yönteminin bilimsel ve teknik olarak bir ağırlığı var. Dolayısıyla ev sahipliğimizde gerçekleşen 15. Kromatografi Kongresi'nde sunulacak bildiriler çok önemli. Yeni fikirlerin, yeni projelerin doğmasına yol açacak bir kongre olacağına inanıyorum" dedi.

Konuşmalarının ardından kongreye destek olan kişi ve kurumlara teşekkür belgeleri verildi. 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  çevre

  ,

  Hacettepe

  ,

  Kimya

  ,

  Modern

  ,

  Bilim

  ,

  Kongre

  ,

  gıda