18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- Uşak'ta anma etkinlikleri düzenlendi

UŞAK (AA) -18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla Uşak'ta çeşitli etkinlikler düzenlendi. 

Uşak Şehitliği'ndeki törene Vali Seddar Yavuz,  Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Yusuf Yalçın, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz,  gaziler ve şehit yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Şehitliğe çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve askeri birlik tarafından saygı atışı yapıldı. Törende Jandarma Yüzbaşı Uğur Çağlar günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Şehitler için dua okunmasının ardından protokol üyeleri, şehit kabirlerine karanfil bıraktı.

Törenin ardından Atatürk Kültür Merkezi'nde program yapıldı. Programda konuşan Vali Seddar Yavuz, bir asır önce Çanakkale'de kazanılan zaferin Türk ve dünya tarihinin sayfalarına altın harflerle yazılmış bir destan olduğunu söyledi.

Türk milletinin tarih boyunca, bağımsızlığı ve mukaddes değerleri için mücadele verdiğini ifade eden Vali Yavuz, "Şanlı zaferin 100'üncü yılında hepimizin özellikle yeni neslimizin alması gereken büyük dersler, çok önemli ibret vesikaları vardır. Tarihini bilmeyen, tarihine sahip çıkmayanlar böylesine büyük zaferleri kazanamazlar. Bizler başta kendimiz olmak üzere bizleri büyük bir millet yapan unsurları çok iyi bilmek durumundayız" dedi.

Program Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Çanakkale Destanı Tiyatrosu'nun sahnelenmesi ve okunan şiirlerle son buldu. 

Etkinlikler kapsamında Vali Yavuz, Uşak Öğretmenevi'nde şehit aileleri, gaziler ve gazi aileleri ile de bir araya geldi. 

-Eşme'deki törenler

Eşme ilçesindeki tören Cumhuriyet meydanındaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından  Jandarma Astsubay Çavuş İsmail Suna konuşma yaptı.

Kore Gazisi Ahmet Bozkurt'un şiirinin ardından ilçe müftüsü İbrahim Erden, şehitler anısına dua okudu.