3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
- Uşak Denizli ve İzmir'de çeşitli etkinlikler yapıldı

UŞAK(AA) - Uşak'ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Uşak Belediyesi önünde toplanan engelliler ve aileleri, İsmet Paşa caddesi  üzerinden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Burada saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Sakatlar Derneği Uşak Şube Başkanı Salih Küçük, yaptığı konuşmada, Dünya'da 1 milyardan fazla, Türkiye'de 9 milyona yakın engellinin yaşadığını söyledi.

Engellilerin yaşam koşullarının istenilen düzeye ulaşmasında herkesin çaba göstermesi gerektiğini ifade eden Küçük, şöyle konuştu:

"Devlet, toplum ve tüm kurumlar engellilerin haklarına saygı göstermeli ve sorumluluklarını yerine getirmelidirler. Sonuç olarak engelliler, eşit olmayan koşullarda ve eşit olmayan yurttaşlar olarak doğrudan veya dolaylı ayrımcılığın kurbanlarına dönüştürülmektedir. Bizler insanca ve onurlu bir yaşam istiyoruz. Elbette ülkemizde gerilimli ortam Suriye'de ki gelişmeler, bizleri kaygılandırıyor. Savaşların, can kayıplarıyla beraber engelli nüfusunda artışı anlamına geldiğini biliyoruz. Bu nedenle, ülkemizde ve Dünyada barışın egemen olmasını istiyoruz."

Konuşmaların ardından hazırlanan "Engelli Parkuru"nda vatandaşlar zor anlar yaşadı.

Parkurda, engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekildi.

Bazı vatandaşlar tekerlekli sandalyede masa tenisi oynarken bazıları koltuk değneğiyle yürümeye çalıştı, bazıları da "beyaz baston" ile önlerine çıkan engellere rağmen yürümeye çalışırken bazıları da elleri olmadan su içmeye çalışarak engelli deneyimi yaşadı.

Yürüyüşe, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan uludağ ve vatandaşlar katıldı.

- Denizli'de engellilerin dans gösterisi

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi'nin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlediği programda, engelli öğrenciler sema ve dans gösterisi beğeni topladı.

Çatalçeşme Oda Tiyatrosu salonunda düzenlenen programda, Özel Eğitim İş Uygulama Merkezlerinin özel öğrencilerinden oluşan mehteran takımı, halk oyunları ekipleri danslarının sergilendiği bir gösteri sundu.

Daha sonra sahneye çıkan engelli öğrenciler Kur'anı Kerim ve ilahi okudu, sema gösterisi yaptı. Ardından etkinlikte, dans gösterileri gerçekleştirdi.

Özel öğrencilerin gösterileri, salonu dolduran vatandaşların beğenisini kazandı.

Bu arada Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin engelliler için hizmete sunduğu "Engelli Aracı Akü Şarj İstasyonu"nun açılışı gerçekleştirildi.

Candoğan Meydanındaki istasyonun açılışını yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, engellilerin sosyal hayatlarını daha kolaylaştırmak için projeler hayata geçirdiklerini belirtti. 

- Ödemiş'te,  işaret dili kursu açıldı

İzmir'in Ödemiş ilçesinde Zihinsel ve Bedensel Engelsiz Yarınlar Derneği ve Ödemiş Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle işaret dili kursu açıldı.

Haftada 3 gün toplam 2,5 ay sürmesi planlanan kursa engelli vatandaşların yanı sıra engelli yakınlarının da öğrenim göreceği belirtildi.

Ödemiş Zihinsel ve Bedensel Engelsiz Yarınlar Derneği Başkanı Serpil Aksoy Baştürk, kursun açılmasının bir eksikliği giderdiğini ifade etti. 

Kurs sayesinde engelli üyelerle iletişime geçebilecekleri için mutlu olduğunu kaydeden Baştürk, "Ödemiş halk eğitim müdürlüğünden işaret dili kursu talebinde bulunduk. Talebimizin onaylanması bizi mutlu etti. Engelli üyelerimizle iletişime geçebileceğimiz için çok mutluyum emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Ödemiş Halk Eğitim Müdür yardımcısı Adem Sevgi ve işaret dili öğretmeni Emel Küçük de, kursun düzenlenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.