Babalar Günü

Babalar Günü
Babalar Günü
- Diyarbakır'da 10 yıl önce şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Orhan Atak'ın babası, Babalar Günü'nde oğlunun mezarını ziyaret etti - Baba Atak: "Allah bu acıyı kimseye yaşatmasın. Başka ocaklar sönmesin, başka anneler babalar ağlamasın"

UŞAK (AA) - Uşaklı İsa Atak, Babalar Günü'nde, 10 yıl önce Diyarbakır'da şehit düşen oğlu Jandarma Uzman Çavuş Orhan Atak'ın mezarını ziyaret etti. 

Bu sabah  eşi Hori Atak (68) ile Şekerevleri Mezarlığı'ndaki Askeri Şehitliğe giden İsa Atak (77) oğlunun mezarı başında dua okudu. 

Mezar taşını okşayan İsa Atak, gözyaşlarını tutamadı. 

Baba Atak, AA muhabirine, tek çocuğu Orhan'ı 2005 yılında toprağa verdiğini belirterek, "Vatani görevini tamamladıktan sonra 1992 yılında sınava girerek uzman çavuş oldu. 2005 yılının 14 Mayıs günü Diyarbakır'da görev yaptığı sırada içinde bulunduğu askeri araç, mayına çarptı. Ağır yaralı hastaneye kaldırılan oğlum ne yazık ki aynı gün şehit oldu. O gün, 4 ve 9 yaşında iki çocuğu babasını, ben ise tek çocuğumu kaybettim" dedi. 

Bu olayın ardından hayatlarının tamamen değiştiğini anlatan Atak, hayatlarını şehit oğlunun iki çocuğuna adadıklarını belirtti. 

- "Allah bu acıyı kimseye yaşatmasın"

Her cumartesi ve özel günlerde oğlunun mezarını ziyaret ettiğini söyleyen emekli imam Atak, çözüm sürecinin başarıyla sonuçlandırılmasını istedi. 

Türkiye 'nin terör sorununu bir an önce çözmesi gerektiğini aktaran Atak, "Biz tek evladımızı büyüttük, vatan için gönderdik. Maalesef şehit haberini duyduk. Bu tür durumları Allah kimseye göstermesin. Bunun acısını çeken bilir. Allah bu acıyı kimseye yaşatmasın. Başka ocaklar sönmesin, başka anneler babalar ağlamasın" diye konuştu. 

Oğlunun şehit düşmeden bir kaç gün önce yaptıkları telefon görüşmesinde, "şehit olacağını" kendisine söylediğini anlatan anne Hori Atak ise her gün akşam saatlerinde oğlunun hayalini gördüğünü, eve gelip kapıyı çalarak, kendisinden çay yapmasının isteyeceği duygusuna kapıldığını söyledi.

"Hayat bizim için 10 yıl önce karardı" diyen Hori Atak, "Annemi, babamı, kardeşlerimi kaybettim. Hiç bir şeye benzemiyor evlat acısı. Bize çok düşkündü, çok severdi, bizi hiç bırakmazdı. Nereye gitse oraya götürürdü. Allah bu acıyı kimseye göstermesin. Tek tesellimiz torunlarımız.  Torunlarımızı büyütmek için elimizden geleni yaptık. Biri üniversitede mimarlık okuyor, diğeri askeri lise sınavlarına girecek" ifadelerini kullandı.