Bakanlar Kurulu'nun Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanması

Bakanlar Kurulu'nun Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanması
Bakanlar Kurulu'nun Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanması
- CHP Uşak Milletvekili Yılmaz: "Cumhurbaşkanı ancak olağanüstü durumlarda Bakanlar Kurulu'na başkanlık edebilir"

UŞAK (AA) - CHP  Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Cumhurbaşkanı'nın Bakanlar kurulu'na ancak olağanüstü durumlarda başkanlık edebileceğini ileri sürdü. 

Yılmaz, Uşak Öğretmenevi'nde düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nun bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın başkanlığında toplanmasını eleştirdi. 

Cumhurbaşkanı'nın siyasetle bağlarını koparamadığını öne süren Yılmaz, şu görüşleri dile getirdi: 

"Cumhurbaşkanı ancak olağanüstü durumlarda Bakanlar Kurulu'na başkanlık edebilir. Bunun dışında başkanlık etmesi, Anayasa'ya aykırıdır. Anayasa'mızda çok net belirtilmiştir, Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır. Cumhurbaşkanı seçildiği gün itibariyle bütün bağları partisiyle kesmelidir. Ne yazık ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisiyle bütün bağlarını kesmeyi bir tarafa bırakın, halen daha AKP 'nin genel başkanı gibi hareket ediyor. Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu üzerinde vesayet kurmakta, anayasal olmayan bazı hakları kullanmaktadır." 

Yılmaz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de endişe verici gelişmeler yaşandığını iddia ederek, vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı.