Başıboş köpeklerin kamyon kasasında taşınması

Başıboş köpeklerin kamyon kasasında taşınması
Başıboş köpeklerin kamyon kasasında taşınması
-Uşak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Avcu: -"Uşak Belediyesi hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağız"

UŞAK (AA) - Uşak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Nebahat Avcu, Denizli'nin Çivril ilçesinde kamyon kasasında bir kısmı telef olmuş 300 sahipsiz köpek bulunmasıyla ilgili Uşak Belediyesi hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Avcu, dernek üyeleriyle Uşak Belediyesi Hayvan Barınağı'ndaki incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Çivril'de bir kısmı telef olmuş 300 sahipsiz köpeğin belediyeye ait hayvan barınağından nakledildiği yönünde kuvvetli şüphe bulunduğunu iddia etti. Avcu, şunları söyledi:

"Birileri, yüzlerce köpeği bu sıcakta kamyon kasasına koyup taşıyor ve bu köpeklerin bir bölümü, yolda telef oluyor. Ardından bu köpekleri yakalayan başka yetkililer, köpekleri aynı kamyona yükleyip Uşak'a gönderiyor ama köpekler yolda kayboluyor. Kimse de bu köpekler nerede, bu suçu kim işledi demiyor? Bu barınakta yüzlerce köpek vardı. Bu hayvanlar bir günde yer yarıldı, içine mi girdi?"

Sorumluların cezalandırılması için her şeyi yapacaklarını vurgulayan Avcu, "Barınakta bulunması gereken yüzlerce köpek kayıp , kimse bu köpeklerin nereye gittiğini söylemiyor. Uşak Belediyesi hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Uşak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Hüseyin Tekin ise kayıp köpekleri bulmak için çalıştıklarını belirterek, olayın geniş çaplı soruşturulduğunu ifade etti.

Uşak Belediyesi yetkilileri ise Uşak Hayvan Barınağı'ndan herhangi köpek naklinin yapılmadığını savundu. 

- Olay

Denizli'nin Çivril ilçesinde  İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Özlem Yapı Kooperatifi bölgesinde devriye görevi esnasında yol kenarında park halindeki bir kargo şirketine ait kamyonda arama yapmış, aramada, kamyonda bir kısmı telef olmuş yaklaşık 300 sokak köpeği bulmuştu.

Çivril Belediyesi Hayvan Barınağı ekiplerinin incelemesinin ardından telef olan köpekler, kireçlenerek gömülmüş, diğer köpekler ise Uşak'a gönderilmişti.