CHP Genel Sekreteri Tekin Uşak'ta

CHP Genel Sekreteri Tekin Uşak'ta
CHP Genel Sekreteri Tekin Uşak'ta
- "Türkiye'nin temel ihtiyacı, polisin, kaymakamın, belediye başkanı, gazetecinin ve hepimizin sırtımızı dayayabileceğimiz bir evrensel hukuktur"

UŞAK (AA) - CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Türkiye'de herkesin sırtını dayayabileceği bir hukuk sistemine ihtiyaç duyduğunu belirterek, iktidar baskısı olmayan bir hukuk sistemi oluşturmak zorunda olduklarını söyledi. 

Tekin, Sivaslı Çilek Festivali'nde yaptığı konuşmada seçimlerin ardından oluşan tabloyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de hukuk sisteminin işlemez hale geldiğini, kurulacak yeni hükumetin ilk olarak hukuk sistemine el atması gerektiğini ifade eden Tekin, "Bundan böyle valiler Türkiye Cumhuriyeti'nin valisi,  kaymakamlar devletin kaymakamı, polis kardeşimiz devletin polisi olacak" diye konuştu. 

 AK Parti hükümetleri döneminde yetkinin yerelden merkeze taşındığını, CHP iktidarında ise merkezdeki tüm yetkilerin yerele dağıtılacağını kaydeden Tekin, "Biz hizmet eden devlet anlayışı yerleştirmek istiyoruz. Sorunların yerinde çözülebildiği, iktidarların ve yönetici baskısının olmadığı bir hukuk sistemi yaratmak istiyoruz. Saat gibi işleyecek bir hukuk. Türkiye'nin temel ihtiyacı, polisin, kaymakamın, belediye başkanı, gazetecinin ve hepimizin sırtımızı dayayabileceğimiz bir evrensel hukuktur. Bunu Türkiye'ye mutlaka yerleştirmek zorundayız" dedi. 

Muhalefet partilerinin seçim sürecinde devletle, valilerle ve kaymakamlarla mücadele etmek zorunda kaldığını iddia eden Tekin, kamuda görev yapanların herkese eşit davranması gerektiğini belirtti.

 Tekin şunları söyledi:

 "Maalesef AKP iktidarı kurumların tamamını kirletti. İşimizin zor olduğunu biliyoruz. Ama çok kısa sürede çok daha iyi bir sisteme geçeceğiz. Hiç bir kamu yöneticisinin, hiçbir gazetecinin 'eyvah benim durumum ne olacak' kaygısı olmayacak. Hatırlarsanız İngiltere'de başbakanın oğlu trafik ihlali yaptığı için polis tarafından karakola götürüldü. Oradaki polisin 'ben başbakanın oğlunu karakola götürüyorum, acaba yarın başıma ne gelir' kaygısı oldu mu, olmadı, çünkü onun dayandığı güç kendi hukuk sistemiydi."

-" Atatürk 'e, İsmet İnönü'ye hakaretlerin hesabı sorulacak"

Türkiye'nin 1920'li yıllarda yaşadığı sürece benzer bir süreci yaşadığını öne süren Tekin, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü'yü eleştirmenin doğru olmadığını dile getirdi. 

Atatürk ve İnönü olmasaydı Türkiye'nin çağdaş bir ülke olamayacağını kaydeden Tekin şunları söyledi:

"Biriniz Rize'de bir çiftçinin çocuğu olurdunuz, biriniz Konya'da bilmem nenin, herhangi bir vatandaşın ya da esnafın çocuğu olurdunuz. Şimdi bakın biriniz Cumhurbaşkanı biriniz Başbakan. Kim size bu yolu açtı ? Şimdi kalkmış size bu yolu açanlara hakaret ediyorsunuz,  dil uzatıyorsunuz. Allah'tan seçmen hepinize ders verdi ve hepinizi hizaya çekti. Hepiniz haddinizi bileceksiniz. Sizin saygınız olmayabilir bu değerlere ama bizim var. Seçim dönemde bu ülkenin kurucusu Atatürk'e, eski genel başkanımız İsmet İnönü'ye o gazetelerinizdeki hakaretleri unuttuk mu zannedeceksiniz. Onların hepsinin hesabı sorulacaktır. Bundan hiçbirinizin tereddüdü olmasın, herkes haddini bilecek. Bu kadar alçakça saldırıları asla kabul etmeyeceğiz. CHP iktidarında hukuk sistemi içerisinde bunların hesabı sorulacaktır."