CHP'nin Uşak mitingi

CHP'nin Uşak mitingi
CHP'nin Uşak mitingi
- Genel Başkan Kılıçdaroğlu (2): - "Sanki ülkede işsizlik sorunu çözülmüş gibi yabancılara iş verecek kanun tasarısı TBMM'ye sunuldu. Uşaklılar'ın vicdanına sesleniyorum, ülkemizde 6 milyon 200 bin işsiz çocuğumuz varken onlara iş buldun da yabancılar mı kaldı?" - "Gerilimden, kirli siyasetten, halkına hesap veremeyen siyasetten bıktık. Eğer bıktıysak yeni bir Türkiye istiyorsak, yaşanacak bir Türkiye istiyorsak tarihimiz, adresimiz belli"

UŞAK (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Türkiye'de işsizliğin en önemli sorun olmasına rağmen TBMM'ye yabancılara iş verecek kanun tasarısının sunulduğunu belirterek önce ülkedeki işsizlere iş bulunması gerektiğini savundu.

Kılıçdaroğlu, Uşak'ta Banaz ve Sivaslı ilçelerindeki temaslarının ardından kent merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka seslendi.

Kemal Kılıçdaroğlu , CHP olarak asgari ücret üzerinden vergi almayacaklarını ve asgari ücreti bin 500 liraya çıkaracaklarını belirterek Maliye Bakanı'nın bu vaatlerine yönelik "asgari ücreti bin 500 liraya çıkarmak işçi için zulümdür" dediğini ifade etti.

"Sen ayda 12-13 bin lira para alıyorsun, seninki ne peki, seninki zulüm değil mi ?" diyen Kılıçdaroğlu, CHP'nin halkı düşündüğünü ve refahı tabana yayma sözü verdiğini belirtti.

Türkiye nüfusunun yüzde 1'inin 2002 yılında toplam servetin yüzde 39'una sahipken 2014'de yüzde 54'üne sahip hale geldiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Sen yüzde 54'lük refahı nüfusun yüzde 1'inde toplarken kaynak var da ben refahı tabana yayınca mı kaynak yok? Asgari ücret 949 lira. Bu parayla aileyi geçindirecek. Diyordu ya 3 çocuk yapın. Diyelim ki bir asgari ücretli üç çocuğuyla ve eşiyle 5 kişiler. Günde öğün başına 1 simit yiyorlar ve çay içiyorlar. Günlük harcama 1'er liradan ayda 900 lira yapıyor. Hiçbir şey tüketmese 900 lirayı parayı simide ve çaya harcıyor. Geriye 49 lira kalıyor, bununla ev kirası mı verecek, üç çocuğun okul masrafını mı, mutfak masrafını mı verecek? Biz ne diyoruz 949 değil net 1500 lira olacak. Sözümüz söz."

- Mahkum olan kredi borçluları 

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de 5 milyon kişinin kredi kartı ya tüketici kredisi borcunun bulunduğunu, 1 milyon 220 bin vatandaşın ödemeyi taahhüt ettiğini, bunlardan 550 bininin borcunu ödeyemediğini ve mahkum olduğunu dile getirerek hapisle cezalandırılan bu insanların hapishanelerde yer olmadığı için polis tarafından yakalanmadığını savundu.

- "Recep Amca'nın lastik ayakkabısı" -

Türkiye'nin bütün komşularıyla sorunlarının bulunduğunu, 2 milyon Suriyeli'nin geldiği Türkiye'ye böyle devam ederse yarın 5 milyon Suriyeli'nin geleceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Mustafa Kemal Atatürk 'ün mirası olan "Yurtta Barış Dünyada Barışı" uygulayacaklarını ifade etti.

İşsizliğin Türkiye'nin en temel sorunu olmasına rağmen, iki Trakya Bölgesi kadar toprağın son 13 yılda ekilmediğini, çiftçinin madenlerde, insani olmayan koşullarda çalışmak zorunda kaldığını bildiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Soma'da, Ermenek'te böyle oldu, insanı olmayan koşullarda çalıştılar, çok kişi hayatını verdi. O manzarayı unutmuyorum. Recep Amca'nın lastik ayakkabısını unutmuyorum, unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu ülkede herkes insanca yaşayacak.

Sanki ülkede işsizlik sorunu çözülmüş gibi yurt dışından gelecek yabancılara Türkiye iş verecek kanun tasarısı TBMM'ye sunuldu. Uşaklılar'ın vicdanına sesleniyorum ya bizim ülkemizde 6 milyon 200 bin işsiz çocuğumuz varken onlara iş buldun da yabancılar mı kaldı? 'Vay efendim yabancı düşmanlığı yapıyor' diyorlar. Yabancı düşmanlığı yapmıyorum, ben önce kendi ülkemin sorununu çözmek istiyorum. Benim insanımın karnı doymalı önce. Hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli önce. 330 bin atama bekleyen öğretmenimiz var. En son Milli Eğitim Bakanlığı raporu çıktı, 200 bin dersliğe ihtiyacımız var, biz ne yapacağız, sözüm söz o öğretmenlerle çocuklarımızı okullarda buluşturacağız." 

Konuşmasında etnik kimlik, inanç ve yaşam tarzını siyasete malzeme yapmayacaklarını da vurgulayan Kılıçdaroğlu, Türkiye'ye birinci sınıf demokrasi getireceklerini, makul şüpheyle insanları gözaltına almanın, hapse atmanın, dosyalara gizlilik kararı koymanın doğru olmadığını söyledi.

Düşüncelerin özgürce açıklandığı bir Türkiye istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gerilimden, kirli siyasetten, halkına hesap veremeyen siyasetten bıktık. Eğer bıktıysak yeni bir Türkiye istiyorsak, yaşanacak bir Türkiye istiyorsak tarihimiz, adresimiz belli. Tarih 7 Haziran, adres CHP."

Kılıçdaroğlu'nun konuşması sonrası milletvekili adayları Özkan Yalım, İsmet Akın ve Mustafa Aydın mitingi izleyenlere takdim edildi. Mitinge gelenlere karanfil atan Kılıçdaroğlu'na Uşak CHP Gençlik Kolları tarafından Uşak Halısı hediye edildi.  

    (Bitti)