Çılgın Davulcu'dan sahur eğlencesi

Çılgın Davulcu'dan sahur eğlencesi
Çılgın Davulcu'dan sahur eğlencesi
- "Çılgın Davulcu" lakaplı Uşaklı müzisyen Erkan Karagöz, ramazan davulcularına kızarak mahalleliye sahurda gösteri yaptı - Aynı anda 4 davulu çalabilen Karagöz'ün, maniler ve ilahiler eşliğinde yaptığı sahur eğlencesine vatandaşlar da eşlik etti

UŞAK (AA) - SONER KILINÇ - "Çılgın Davulcu" lakaplı Uşaklı müzisyen Erkan Karagöz, ramazan davulcularının "ahenksiz" davul çalmasına kızarak, yaşadığı mahallenin sakinlerine sahurda gösteri yaptı.

Erkan Karagöz, aynı anda 4 davul çaldığı gösterisinde, Dikilitaş Mahallesi sakinleriyle karşılıklı maniler ve ilahiler okudu. Yaklaşık 1 saat süren gösterisinin ardından AA muhabirine konuşan Karagöz, eski ramazanları yaşatmaya çalıştığını söyledi.

Eskiden ramazan davulcularının sokak sokak dolaşarak, belirli ritimler ve maniler eşliğinde insanlara sahur vaktinin geldiğini bildirdiğini ifade eden Karagöz, "Günümüzde ramazan davulcuları mübarek ayın ruhuna ve geleneklerine uygun çalışmıyor. Ne yazık ki günümüz davulcuları hiç bir eğitim almadan, sadece gürültü yaparak insanları uyandırmaya çalışıyor. Kimisi adeta koşarak, kimisi de motorlu araçların üzerinde davul çalıyor" dedi.  

Ramazan ayında değişik mahallelerden çok sayıda şikayet aldığını söyleyen Erkan Karagöz, en sonunda mahallelinin de isteği üzerine gösteri yapmaya karar verdiğini anlattı. 

- "Guinness Rekorlar Kitabı için sponsor arıyor"

Davulun bir enstrüman olduğunu ve belirli bir eğitimden sonra, uzman kişiler tarafından çalınması gerektiğini kaydeden Karagöz, şunları söyledi:

"Ben 15 yıldır müzisyenlik yapıyorum. Düğün, festival ve çeşitli eğlencelerin dışında televizyon programlarında gösteri yapıyorum. Yaklaşık 5 yıldır profesyonel olarak davul çalıyorum. Aynı anda 4 davulu çalabilen başka kimse yok. Hatta bu özelliğimle Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurdum. Guinness yetkilileri başvurumu kabul etti, sponsor arıyorum. Davul sayısını artırmak için çalışıyorum. Almanya , Hollanda, Fransa , Norveç başta olmak üzere pek çok ülkede gösteri yaptım." 

Karagöz, isteyen ramazan davulcularına eğitim verebileceğini ifade etti.

Sahurda insanların keyifli şekilde uyandırılarak, camlardan, balkonlardan davulcuları izlemesi gerektiğini kaydeden Karagöz, "Minik gösterimle ağabeylerime, ablalarıma özledikleri bir ramazan gecesini yaşatmak istedim. Gördüğünüz gibi insanlar balkonlardan, hatta evlerinden çıkıp bana eşlik etti" ifadelerini kullandı.

Karagöz'ün gösterisine evinin balkonundan mani okuyarak eşlik eden Fahri Ekiz (72) ise artık eski ramazanların yaşanmadığını söyledi. Eskiden mahallelinin ramazan davulcularını tanıdığını, onlarla sohbet etiğini söyleyen Ekiz, "Erkan bize eski günleri yaşattı, hem eğlendirdi hem de tüm mahalleliyi bir araya getirdi" dedi.