Dört yaşında ilk kez sesle tanıştı

Dört yaşında ilk kez sesle tanıştı
Dört yaşında ilk kez sesle tanıştı
- Doğuştan işitme engelli dört yaşındaki Alper, kulağına takılan cihaz yardımıyla ilk kez duydu - Cihazın takılmasının ardından Alper'in ilk kez duyduğu çevre sesleri ile annesinin sesi karşısında yaşadığı şaşkınlığını AA ekibi görüntüledi - Anne Göçmen: "Bir anne için inanılmaz bir duygu. Bundan sonraki süreçte konuşmaya başlaması için gayret edeceğiz"

UŞAK (AA) - SONER KILINÇ - Uşak'ta doğuştan işitme engelli dört yaşındaki Alper Göçmen, kulağına takılan cihaz yardımıyla ilk kez sesle tanıştı.

Uşak'taki özel bir merkezde bir süredir işitme testleri uygulanan işitme engelli Alper Göçmen'e, süren tedavisinin ardından  doktor tavsiyesi üzerine işitme cihazı takıldı.

Doğuştan gelen engeli nedeniyle bu güne kadar sesi bilmeyen Alper'in, kendisine yönelik hazırlanan cihazla ilk kez sesle tanışmasını AA ekibi görüntüledi.

Cihazın kulağına takılmasının ardından çevredeki sesleri algılamaya başlayan Alper, ilk kez duyduğu annesinin sesi karşısında şaşkınlık yaşadı. Bu şaşkınlığı kısa sürede atlatan Alper, daha önce izleme fırsatı bulduğu çizgi filmleri bu kez seslendirilmiş halde görünce dikkatini buraya yöneltti. 

Alper'in sese karşı verdiği tepkiler, 4 yıldır bu anı özlemle bekleyen Annesi Kibariye Göçmen'i duygulandırdı.

Kibariye Göçmen, doğuştan gelen işitme engeli nedeniyle çocuğunun daha önce hiç ses duymadığını, ekonomik nedenlerle bugüne kadar işitme cihazını taktıramadıklarını belirtti.

Konunun öğrenilmesinin ardından Uşak Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nın destek verdiğini ve bu sayede çocuğuna işitme cihazı takıldığını kaydeden anne Göçmen, oğlunun sesleri algılamaya başladığına tanıklık etmesinin çok önemli bir an olduğunu ifade etti. 

Çok mutlu olduğunu dile getiren Göçmen, "Devletimizden allah razı olsun. Bir anne için inanılmaz bir duygu. Bundan sonraki süreçte konuşmaya başlaması için gayret edeceğiz" dedi.

Özel İşitme Cihazları Sorumlu Müdürü Mehmet Kurtuluş ise Alper'in yaşadığı kısa süreli şokun normal olduğunu belirtti.

Alper'in bu güne kadar yaşamı görsel olarak algıladığını artık sesleri tanıyarak görüntü ve ses bütünlüğünü sağlamamaya başlayacağını ifade eden Kurtuluş, şunları söyledi:

"Alper için önemli bir andı, duyması için herkes elinden geleni yaptı. Şu an cihaz yardımıyla sesleri 125 desibel seviyesine yükselttik. Zamanla taklit ederek konuşmaya başlayacak. Onun için yaşam yeniden başlıyor."


  ETİKETLER:

  Doktor

  ,

  Yaşam

  ,

  sosyal

  ,

  göçmen

  ,

  engelli

  ,

  Karşı