DSP Genel Başkanı Türker Uşak'ta:

DSP Genel Başkanı Türker Uşak'ta:
DSP Genel Başkanı Türker Uşak'ta:
- Türker: -"HDP'nin seçim barajını aşması temennimiz, ancak HDP'nin demokratikleşmesi gerek" - "Bakınız AK Parti'nin tek başına iktidar olamaması halinde CHP ile koalisyon kuracağını düşünüyorum"

UŞAK (AA) - DSP Genel Başkanı Masum Türker, doğu ve güneydoğuda HDP dışında hiçbir partinin seçim bürosu açamadığını belirterek, "HDP'nin barajı geçmesi temennimiz ancak, HDP'nin demokratikleşmesi gerek, doğuda, güneydoğuda HDP dışında hiçbir parti seçim bürosu açamıyor" dedi. 

Türker,  Uşak'ta  gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim sürecinin demokratik olgunlukla geçmesi gerektiğini, doğu ve güneydoğuda HDP dışında siyasi partilerin seçim bürosu açamadığını ifade ederek, "Yalnız Diyarbakır'da iktidar partisinin 3-5 seçim bürosu varken, HDP'nin 91 seçim bürosu var. Diğer partilerin bunu yapması mümkün değil. Asılan afişler bile indiriliyor. İktidar partisi Çözüm Süreci'nde çok taviz verdi. Doğuda gündüz asayişi polis sağlıyor, geceleri asayişi PKK sağlıyor. PKK'nin mahkemeleri var. Çözüm Süreci adı altında yapılanlar ortada. Çözüm, parlamento da olmalı. Biz bunu savunuyoruz" diye konuştu. 

Türker, gerginlikten uzak, halkın demokratik tercihini sandığa yansıttığı bir seçim arzu ettiklerini kaydetti. 

- "Emekli maaşı 2 bin 600 lira olacak"

Daha sonra parti binasındaki aday tanıtım toplantısına katılan Masum Türker, burada  yaptığı konuşmada da  Türkiye 'nin önündeki 50 yılını şekillendirecek bir seçime girildiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Parti olarak iktidar olmayı amaçlıyoruz. Halkımız ya yoksulluğu, fakirleşmeyi bunun sonucu olarak köleleşmeyi seçecek, yada mevcut duruma itiraz edecek, dayatılan köleleşmeye hayır deyip özgürlüğü seçecek. Biz, Türkiye de halkın kölelikten çıkıp özgürleştiği ve yönetim koltuğunda halkın oturduğu bir yönetim anlayışını benimsiyoruz."  

Partisinin ekonomik programına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türker, karma halkçı ekonomik bir model önerdiklerini belirterek, "Biz iktidara geldiğimizde asgari ücret 2 bin lira, emekli maaşı 2 bin 600 lira olacak. Asgari ücret tutarı kadar olan tüm ücretleri vergiden muaf tutacağız. Polis ve askerler bilindiği gibi emekli olduğunda normal maaşlarının çok altında emekli maaşı alıyor, bu konuda asker ve polislere  söz veriyoruz iktidara geldiğimizde onların özlük haklarını düzenleyeceğiz" diye konuştu.

- "Kemal Derviş iki parti arasında arabuluculuk yapıyor"

Partisinin dış politikaya ilişkin görüşlerini de aktaran Türker, iktidara geldiklerinde Türkiye'nin dış politikasını yeniden inşa edeceklerini iddia etti.

DSP Genel Başkanı Türker, seçim sonuçlarına ilişkin, "Bakınız  AK Parti 'nin tek başına iktidar olamaması halinde CHP  ile koalisyon kuracağını düşünüyorum. Eski bakanlardan Kemal Derviş'in iki parti arasında ara buluculuk yaptığını biliyoruz. Şimdi seçim meydanlarında iki partinin birbirine sataşması falan hepsi göstermelik. 2002 yılında uygulanmak istenen planı da biliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Gazetecilerin eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'in sağlık durumuna ilişkin sorusu üzerine Türker, "Buraya gelmeden önce korumasını aradım, Bazı kontroller için sağlık kuruluşuna gitmiş Rahşan hanım. Şu an evinde istirahat ediyor. Endişelenecek bir durum yok, bildiğim kadarıyla" yanıtını verdi.

Türker, Uşak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nı ziyaretinin ardından kentten ayrıldı.