Ekonomi Bakanı Zeybekci Uşak'ta

Ekonomi Bakanı Zeybekci Uşak'ta
Ekonomi Bakanı Zeybekci Uşak'ta
- "Dünya ekonomisinde yaşanan olumsuzluklardan Türkiye daha az etkileniyor, 2016 yılından itibaren son bir buçuk yılda kaybettiklerimizi fazlasıyla telafi edeceğimizden kimsenin endişesi olmasın" - "Felaket tellalları sürekli kriz olacakmış gibi piyasaları tedirgin etmeye çalışıyor, Türkiye emin ellerdedir, kimsenin endişesi olmasın, ekonomide hiçbir sıkıntımız yok"

UŞAK (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dünya ekonomisinde yaşanan olumsuzluklardan Türkiye'nin daha az etkilendiğini belirterek, "2016 yılından itibaren son bir buçuk yılda kaybettiklerimizi fazlasıyla telafi edeceğimizden kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Zeybekci, Uşak'ta bir otelde, iş adamlarının katıldığı toplantıda, Türkiye'nin çok önemli bir dönemeçte olduğunu söyledi. 7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan gelişmeleri değerlendiren Zeybekci, dünya ekonomisinde yaşanan olumsuzluklardan Türkiye'nin daha az etkilendiğini anlattı.

Ülkelerin ekonomilerini güçlendirmek için birliktelikler kurduğunu, dünya ekonomisinin üçte ikisinin bu birlikteliklerde hareket ettiğinin altını çizen Zeybekci, dünya haritasının yeniden çizilmeye çalışıldığını, Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgede çok ciddi hareketlilik yaşandığınını dile getirdi. 

Türkiye'nin enerji kaynaklarının ortasında olduğunu ifade eden Zeybekci, "Yeni bir dünya kurulacaksa biz bu yeni dünyayı kuran ülkelerden biri oluruz" dedi.

- "Ayağa kalkmak ve mücadele etmek zorundayız"

Türkiye'nin gücünün farkında olması gerektiğine dikkati çeken Zeybekci, şöyle konuştu:

"Önemli bir potansiyelimiz var. 2016 yılından itibaren son bir buçuk yılda kaybettiklerimizi fazlasıyla telafi edeceğimizden kimsenin endişesi olmasın. Bu dava büyük bir dava, bu dava bir kurtuluş savaşı davası. Türkiye egemen ülke olmak zorunda, kültür coğrafyasında etkin olmak zorunda, enerji kaynaklarını ham madde kaynaklarını sürdürülebilir kılmak için adımlar atmak zorunda. Kendi içimize kapanırsak kaybederiz, ayağa kalkmak ve mücadele etmek zorundayız. Bu mesele AK Parti, CHP , MHP meselesi değil, bu mesele Türkiye meselesi. Onun için 1 Kasım seçimleri çok önemli." 

Bakan Zeybekci, milliyetçilik kavramının içinin boşaltıldığını, milliyetçiliğin, ülkeye en iyi hizmeti etmek, daha fazla kişiye iş vermek, daha çok üretmek olduğunu dile getirdi. 

- "Türkiye emin ellerdedir"

Türkiye'nin dizlerinin üzerine çöktürülmek istendiğini ifade eden Zeybekci, şöyle devam etti:

"İki yıldır bununla uğraşıyorlar. Gezide başaramadılar, 17-25 Aralık'ta başaramadılar ama yılmadılar. Bugün dünyanın en büyük 18, Avrupa'nın en büyük 7. ekonomisiyiz. Felaket tellalları sürekli kriz olacakmış gibi piyasaları tedirgin etmeye çalışıyor. Türkiye emin ellerdedir, kimsenin endişesi olmasın. Ekonomide hiç bir sıkıntımız yok, bundan emin olun. Seçimlerden sonra önemli bir atılım yaşayacağız."