Emekli bankacının "geleneksel okçuluk" tutkusu

Emekli bankacının "geleneksel okçuluk" tutkusu
Emekli bankacının "geleneksel okçuluk" tutkusu
- Uşaklı emekli bankacı Hayati Arıkan, 3 yıl önce hobi olarak başladığı "geleneksel okçuluk sporu"nda yarışlara kendi hazırladığı ok, yay ve kıyafetlerle katılıyor - Arıkan: "Amacım okçuluk sporuna hizmet etmek, geleneklerimizi yaşatmak"

UŞAK (AA) - SONER KILINÇ - Uşaklı emekli bankacı Hayati Arıkan, 3 yıl önce hobi olarak başladığı "geleneksel okçuluk sporu"nda yarışlarda kendi hazırladığı ok, yay ve kıyafetlerle boy gösteriyor.

Uşak'ın Banaz ilçesinde yaşayan 56 yaşındaki Arıkan, AA muhabirine, ilgi duyduğu geleneksel okçuluk sporuna 3 yıl önce arkadaşlarının tavsiyesi üzerine başladığını belirtti.

Bu merakını sosyal medyada kurduğu diyaloglara da taşıdığını, tanıştığı kişilerden Osmanlı yayı ve okunun yapımını konusunda bilgiler edindiğini dile getiren Arıkan, amatör olarak atölyesinde üretime başladığını ifade etti. 

Osmanlı savaş sanatları ve malzemeleri üzerine birçok kitabı incelediğini, araştırmalar yaptığını söyleyen Arıkan, akça ağacı, manda boynuzu ve öküz ayak siniri gibi malzemeler kullanarak ok, çam ağacı, kartal ve kaz tüyleriyle de ok ürettiğini dile getirdi.

Arıkan, hobi olarak yaşamına giren geleneksel okçuluğun zamanla en büyük ilgisine dönüştüğünü, ürettiği ok ve yay ile denemeler yaptığını vurgulayarak, belirli bir tecrübeye ulaşmasının ardından yarışmalara katılmaya başladığını aktardı.

Katıldığı ilk yarışmada  derece elde ettiğini belirten Arıkan, son olarak Amasya'da düzenlenen ve 13 ülkeden 350 yarışmacının katıldığı, alanında en disiplinli yarışma olarak kabul gören müsabakada "menzil atışlarında" üçüncülük elde ettiğini anlattı.

Bu yarışmada oku 290 metre mesafeye fırlattığını dile getiren Arıkan, şunları söyledi:

"Hobi olarak başladığım geleneksel okçuluk artık hayatımın büyük bölümünü kaplıyor. İlçenin dışında atışlar yapıyorum. Amacım okçuluk sporuna hizmet etmek, geleneklerimizi yaşatmak. Yeni hedefim ise 360 metrenin üzerinde bir mesafeye oku ulaştırıp, birinci olmak. Bunun için yeni ok ve yay üretmeliyim. Yurtdışından manda boynuzu getirtiyorum. Çok iyi bir yay ve okla daha iyi dereceler elde edeceğim."

Yarışmalara, atölyesinde hazırladığı Osmanlı asker kıyafetleriyle giren ve ilgi çeken Hayati Arıkan, eski döneme ait savaş aletleri de yaptığını belirterek, "Atölyemde Osmanlı kılıçları ve kalkanları yapıyorum. Ham demirden yaptığımız savaş aletleri çok ilgi görüyor" diye konuştu.

Türkiye Okçuluk Federasyonu Atlı Okçuluk Asbaşkanı ve Cumhuriyet Üniversitesi Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Hilmi Arıç ise geleneksel okçuluğun geliştirilmesi için gayret gösterdiklerini söyledi.

Amasya'da düzenlenen geleneksel okçuluk yarışmasının bu branştaki en önemli müsabaka olarak kabul gördüğünü ifade eden Arıç, "Ne yazık ki bu alanda resmi yarışmalar henüz düzenlenmiyor. Türkiye bu konuda çok ileride. Bireysel yeteneklerin bu yarışmalarda yer alması önemli" diye konuştu.