Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Uşak'ta:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Uşak'ta:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Uşak'ta:
- Bakan Yıldız: "Türkiye'nin kamburlarından kurtulması gerek, biz üçüncü dünya ülkesi değiliz, ilk on ülke arasına girmeye çalışan bir ülkeyiz" - "Çözüm Süreci"yle ilgili konu, Türkiye'nin kamburlarını atmasıyla ilgili en önemli konudur. Kim geri dönerse kaybedecektir, geri dönülmeyecektir"

UŞAK (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye 'nin kamburlarından kurtulması gerektiğini belirterek, "Biz üçüncü dünya ülkesi değiliz, ilk on ülke arasına girmeye çalışan bir ülkeyiz" dedi.

Uşak'taki programı kapsamında Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nde Sofaş Gıda'nın yeni fabrikasının açılış törenine katılan Bakan Yıldız, daha sonra Dülgeroğlu Oteli'nde adamlarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Enerji Bakanı Yıldız, Türkiye'nin bir değişim, dönüşüm ve büyümenin içinde yer aldığını ifade ederek,  "Bir ülke büyürken, ya da değişirken büyümesi daha fazla önem istiyor. Özellikle son 12 yılda bu ülkenin idaresindeki güçlü iradenin en dikkat ettiği konu budur. İktidarı ile muhalefetiyle büyümeye ayak uydurmak zorundadır" diye konuştu.

- "Tavanına çiğ köfte atılan ülke İtalya değildi"

Türkiye'de sözlerin değil, hizmetlerin öne geçtiğini anlatan Yıldız, şöyle konuştu:

"Siyasette şeffaflığın gücünü kullanmamız gerek. Türkiye beyniyle, zihniyle, kalbiyle, sağduyusuyla, hatta basiretiyle büyüdü. Önceki siyasi alışkanlıkların dışında şeyler yaptık. Tavanına çiğ köfte atılan ülke İtalya değildi. Siyasetin saygınlığı zor elde edilen ancak çok kolay kaybedilen bir kavramdır. Siyasetçiler vaatlerde bulunurken ülkenin gerçekleriyle hareket etmelidir. Siyasetin saygınlığı çok önemli. Vatandaşın siyasetçisine inanması gerek. İktidar ya da muhalefet değil. Siyasi istikrarı korumak sadece iktidarın işi değildir. Sanatçılar, akademisyenler, iş dünyası her birimiz bunu yapmalıyız."

- "2001'de Türkiye kendisi kadar kaybetti"

Taner Yıldız, ekonomilerin globalleştiği bir dünyada, enerji sektöründe önemli işler yapmaya devam edeceklerini de vurgulayarak,  "Dünyada 2001 yılında her şey toz pembeydi, kriz yoktu. Ancak ülkemiz bir kriz yaşadı. Türkiye kendisi kadar kaybetti 2001'de. 2008 yılında dünyanın ekonomik hayatı en büyük üç krizden birini yaşadı. Ancak, Türkiye çok ciddi bir darbe almadı. Neden böyle oldu? Siyasi istikrar koruyucu kollayıcı ve son derece dış etmenlere dayanıklıydı. Dünyada çok ciddi değişiklikler oldu. Petrol ve doğalgaz çok daha önemli hale geldi. Bu değişimle ilgili çok daha hassas olacağımız bir döneme giriyoruz" diye konuştu.

- "Çözüm Süreci'nde kim geri dönerse kaybedecek"

7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri'nde Türkiye'nin sandık başına gideceğini hatırlatan Yıldız,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin kamburlarından kurtulması gerek, biz üçüncü dünya ülkesi değiliz, ilk on ülke arasına girmeye çalışan bir ülkeyiz. Partiler aldıkları oy oranında var olurlar ama iktidarlar herkese hizmet götürmek zorundadır. Türkiye'nin çok daha sağlam zeminlere ulaşması için daha yapacak çok şey var. Çözüm Süreci'yle ilgili konu, Türkiye'nin kamburlarını atmasıyla ilgili en önemli konudur. Kim geri dönerse kaybedecektir, geri dönülmeyecektir. Türkiye'nin gelişmesi ve büyümesi şahsi menfaatlerimizin daha üzerindedir. Ülkenin milli birlik ve beraberliği ortada. Türkiye ne zaman yükselse, paçasından tutup aşağıya çekenler olmuştur. Şu anda da bunu yaşıyoruz. Uyanık olacağız, her zaman dikkatli olacağız, bu ülkenin yönetimiyle ilgili el birliği yapacağız."