"Engelsiz Semazenler" dünyayı dolaşıyor

"Engelsiz Semazenler" dünyayı dolaşıyor
"Engelsiz Semazenler" dünyayı dolaşıyor
-Bedensel engellilerden oluşan 4 kişilik grup, özel dizayn edilen akülü tekerlekli sandalyelerle sema yapıyor -Avrupa ülkelerindeki pek çok etkinliğe katılan sema ekibi, engellilerin istedikleri zaman her şeyi başarabileceklerini ortaya koymayı amaçlıyor -Semazen Karataş: -"Mevleviliğin en önemli unsurlarından birini yapmış olmak bizi mutlu ediyor. Biz bunu ibadet şekli olarak görüyoruz"

UŞAK (AA) - SONER KILINÇ - Bedensel engelli 4 kişiden oluşan ve özel olarak tasarlanan tekerlekli sandalyeleri kullanan sema ekibi, engellilerin istedikleri zaman her şeyi başarabileceklerini gösteriyor. 

Semazenlerden Nihat Karataş, ekiplerini 2009'da kurduklarını, Konya'daki eğitimlerinin ardından icazetnamelerini aldıklarını söyledi.

Sema töreni sırasında kendileri için özel tasarlanan tekerlekli sandalyeleri kullandıklarını anlatan Karataş, bugüne kadar Türkiye 'nin pek çok iliyle  Almanya , Belçika gibi Avrupa ülkelerindeki etkinliklere katıldıklarını dile getirdi. 

Semanın kendilerine güç verdiğini ifade eden Karataş, "Mevleviliğin en önemli unsurlarından birini yapmış olmak bizi mutlu ediyor. Biz bunu ibadet şekli olarak görüyoruz. Hem de engellilerin istedikleri zaman her şeyi başarabileceklerini ortaya koymaya çalışıyoruz" dedi.

-"Sema yapmak bizleri hayata bağlıyor"

Semazen Nadir Koç da seyahatlerin ve tören öncesi hazırlıkların uzun sürdüğünü ancak talep olması halinde Türkiye'nin dört bir yanına gideceklerini belirtti. Semanın gönül işi olduğuna işaret eden Koç, şunları kaydetti:

"Bizi bu duygu bir araya getirdi. Sahneye çıktığımızda izleyenler kısa süreli şaşkınlık yaşıyor, ancak daha sonra mutlulukları yüzlerinden okunuyor. Tekerlekli sandalyelerle yolculuk yapmak zor. Bir de sahne öncesi hazırlanmamız 40 dakikayı buluyor. Çünkü tek başımıza kıyafetlerimizi giyemiyoruz. Tüm zorluklara rağmen bir arada olmak ve sema yapmak bizleri hayata bağlıyor."


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Belçika

  ,

  Türkiye

  ,

  KONYA

  ,

  Avrupa

  ,

  zaman

  ,

  engelli