Genç şeflerin lezzet yarışı

Genç şeflerin lezzet yarışı
Genç şeflerin lezzet yarışı
- Uşak Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Otelcilik Yiyecek İçecek Hizmetleri bölümü öğrencileri her yıl yapılan yemek ve tatlı yarışmasında hünerlerini sergiledi - İki gün süren ve 24 ekibin kıyasıya mücadele ettiği yarışmada geleneksel lezzetlerin yanı sıra çağdaş Türk mutfağını temsil eden tatlar yer aldı

UŞAK (AA) - Uşak  Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Otelcilik Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü 5. Yemek ve Tatlı yarışması yapıldı. 

Okul binasındaki yemek atölyesinde iki gün süreyle gerçekleştirilen yemek ve tatlı yarışmasında 96 öğrenci 24 grup halinde hünerlerini sergiledi.

Sıcak yemekler kategorisinde 12 lezzet için yarışmacı gruplara 1 saat 25'er dakika süre verilirken, genç şefler hem süreyle hemde rakipleriyle kıyasıya mücadele etti. 

Geleneksel Osmanlı mutfağından, yöresel lezzetlere, çağdaş Türk mutfağından Akdeniz mutfağına kadar 12 farklı sıcak yemek jüri üyelerinden en yüksek oyu olmak için yarışırken, ilk günün sonunda sıcak yemeklerde Peşamal Soslu Mantar Eşliğinde Dana Bonfile ile Deniz Börülcesi Yatağında Kaya Levreği aynı puanı alarak birinciliği paylaştı.  

Yarışmanın ikinci gününde ise tatlı kategorisinde yarışan 12 grup, pasta, şerbetli ve sütlü tatlılarla rakiplerine üstünlük kurmaya çalıştı. İkinci günün sonunda tatlı kategorisinde birincilik Çilekli Yaş Pasta ile Meyve Soslu Cup'ın aynı puanı alması nedeniyle paylaşıldı. 

Okul müdürü Ali İğüs yarışma için öğrencilerin aylar öncesinden hazırlanmaya başladığını, öğrencilerin eğitimlerini pratiğe dönüştürme fırsatı bulduğunu kaydetti. 

Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri Turizm Haftası'nda verilecek.