Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- MHP Uşak milletvekili adayı Yılmaz: "Cemevlerinin ibadethane olup olmadığına karar verecek olanlar burada ibadet edenlerdir"

UŞAK (AA) -  MHP  Uşak milletvekili adayı ve eski  Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "Cemevlerinin ibadethane olup olmadığına karar verecek olanlar burada ibadet edenlerdir" dedi.

Yılmaz, seçim çalışmaları kapsamında Uşak Işık Çakır Sultan Cemevi'ni ziyaret etti. Alevi dedesi Nazmi Aydede ve Uşak Alevi Kültür Derneği Başkanı Fikret Sağdemir'den siyasilerden beklentilerini dinleyen Yılmaz, Alevilerin inançlarını özgürce yaşayabilecekleri tüm imkanların sağlanması gerektiğini söyledi.  

Cemevleri'nin ibadethane "sayılıp sayılmaması" tartışmalarına işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Cemevlerinin ibadethane olup olmadığına karar verecek olanlar burada ibadet edenlerdir. İnsanlar ibadethane olarak gördükleri yerlerde ibadetlerini yapar. Bu tartışmalar bu çağda aşılmalı. Tüm inançlara sağlanan imkanlar Aleviler içinde sağlanmalı. Benim tavrım bu konularda her zaman alevilerden yanadır. Milletvekili olursam hem partimin, hem de sizlerin haklarını sonuna kadar savunacağımdan kimsenin endişesi olmasın." 

Uşak Alevi Kültür Derneği Başkanı Fikret Sağdemir ise ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Alevi toplumunun beklentilerinin insani değerler olduğunu belirterek birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.