Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- MHP Uşak milletvekili adayı Yılmaz: "Türkiye ekonomisinin karşı karşıya olduğu en önemli sorun belirsizlik ve belirsizliğin yarattığı ekonomik durağanlık"

UŞAK (AA) -  MHP Uşak Milletvekili adayı Durmuş Yılmaz, Türkiye ekonomisinin karşı karşıya olduğu en önemli sorunun belirsizlik ve belirsizliğin yarattığı ekonomik durağanlık olduğunu söyledi. 

Yılmaz, milletvekili adayı Muhammet Gür ile Uşak Genç İş Adamları Derneği'ni (UGİAD) ziyaret etti.

Durmuş Yılmaz, yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin karşı karşıya olduğu en önemli sorunun belirsizlik ve belirsizliğin yarattığı ekonomik durağanlık olduğunu savundu.

Belirsizlik ortamının yeni yatırımların önüne geçtiğini, yatırımcıların geleceğe yönelik endişeleri olduğunu ileri süren Yılmaz, "Eğer, bu hukuk kuralları ile oynanmasa insanlar geleceğe yönelik sistemin nasıl işleyeceği konusunda fikir sahibi olurlar ise o zaman siz risk almaktan çekinmezsiniz ve yatırım yaparsınız" diye konuştu. 

Son yıllarda belirsizlik ortamının arttığını savunan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Ülkemizde son dönemde evrensel hukuk kuralları değil, benim tabirimle duruma dayalı hukuk sistemi işliyor. Böyle bir ortamda belirsizlik olduğu için siz aldığınız riskin sonucunun size mevcut hukuk kuralları neticesinde neye mal olacağını hesaplayamadığınız içinde geri duruyorsunuz. Eğer bir ülkenin dağlarından altın fışkırsa, derelerinden petrol aksa, eğer o ülkede demokratik haklar yok ise o ülkede insanlar inisiyatif verilmiyorsa, hukuk yok ise risk alma kültürü gelişmemişse insanlar ülkenin yönetim süreçlerine bilinçli ve etkili bir şekilde katılım sağlanmıyorsa o ülkelerde ekonomik büyüme sağlanamıyordur.  Dünyada bunun çok örneği var. Petrol üreticisi ülkelere bakın büyüme var, yer altından yabancı firma geliyor sondajı yapıyor, petrolü çıkarıyor, uluslararası piyasaya satıyor ve o ülkeye de pay veriyor. Ülkenin büyüme oranı artıyor ama tabana yayılmak diye bir şey yok." 

Yılmaz ve Gür daha sonra iş adamlarının taleplerini dinledi.