Güneş enerjisinde verim arttıran sistem

Güneş enerjisinde verim arttıran sistem
Güneş enerjisinde verim arttıran sistem
- Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kandilli, yoğunlaştırılmış güneş enerjisini ısı ve ışık formlarına ayırarak diğer sistemlerden yaklaşık 3 kat fazla elektrik üreten sistem geliştirdi - Kandilli: - "TÜBİTAK projesi kapsamında geliştirdiğimiz ve AGÜBİS adını verdiğimiz sistemle güneş enerjisinden elektrik üretiminde yüzde 25 olan verimliliği yüzde 65'e kadar çıkarmayı başardık" - "Şu an kullanılan sistemler ev ve apartmanlar için yeterli elektrik enerjisini üretemiyor ancak AGÜBİS üç kat daha fazla enerji ürettiği için bireysel kullanıma uygundur"

UŞAK (AA) - SONER KILINÇ - Yoğunlaştırılmış  güneş enerjisini ısı ve ışık formlarına ayırarak, diğer güneş enerjisi sistemlerinden yaklaşık 3 kat verimli elektrik üreten sistem geliştirildi. 

Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canan Kandilli,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Aydınlatma ve Güç Üretimi Birleşik Sistem Tasarımı, Test Edilmesi ve Performansının Değerlendirilmesi" başlıklı TÜBİTAK projesini 3 yıllık çalışma sonucu tamamladığını söyledi 

"Aydınlatma-Güç Üretimi Bileşik Sistemi (AGÜBİS)" adını verdiği sistemin prototipini ürettiğini ve faydalı model belgesini aldığını belirten Kandilli, AGÜBİS'in güneş enerjisinden elektrik üreten mevcut sistemlere göre önemli üstünlükleri bulunduğunu dile getirdi. 

Kandilli, çanak anteni tasarımı üzerine kurgulanan sistemin, güneş ışınlarını ışık ve ısı formlarına ayırarak her ikisini de enerjiye çevirme prensibi üzerinden çalıştığını dile getirdi.

Mevcut sistemlerde verimin, ısınma sorunu nedeniyle yüzde 25 seviyesinde olduğuna işaret eden Kandilli, şu bilgileri verdi:

"Geliştirdiğimiz sistemle güneş enerjisinden elektrik üretiminde yüzde 25 olan verimliliği yüzde 65'e kadar çıkarmayı başardık. Kabaca çanak anten şeklinde tasarladığımız sistemle elde ettiğimiz güneş enerjisinin ışık formunu (görünür bölge ışınım) ve ısı formunu (IR ve UV ışınım) ayrı ayrı enerji üretiminde kullanıyoruz. Buluşta, hem yoğunlaştırılmış güneş enerjisinin spektral ayrıştırılması hem de güç üreten sistemin tasarımı ortaya koyduk. Buluşun kullanım alanı güneş enerjisi sistemleridir. Fotovoltaik sistemler, stirling motorlar, ısı pompaları gibi güç üreten alanlara uygulanabilir. Çok net olarak şunu söyleyebiliriz ki şu an dünya üzerinde kullanılan cihazlardan 3 kat daha yüksek verimliliğe sahip AGÜBİS, güneş enerjisinden elektrik üretiminde çok önemli avantaj sağlayacak."

- Ev ve apartmanlarda kullanılabilir

Sistemin ev ve apartmanlarda kullanımının mümkün olduğunu, mevcutlara göre kendisini çok daha kısa bir sürede amorti edebildiğini söyleyen Kandilli, prototipin seri üretime geçmesinin önünde hiçbir engel bulunmadığını kaydetti.

AGÜBİS'in güneşten elde edilen enerjiyi kısa sürede artırabileceğini belirten Kandilli, "Şu an kullanılan sistemler ev ve apartmanlar için yeterli elektrik enerjisini üretemiyor ancak AGÜBİS üç kat daha fazla enerji ürettiği için bireysel kullanıma uygundur. AGÜBİS ile  Türkiye , güneş ışınımlarından enerji üretiminde dünyayla rekabet edebilecek ve kendi teknolojisini dünyaya satabilecek" diye konuştu.

- "Ezber bozacak buluş"

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik ise Kandilli'nin "buluşunun ezber bozacağını" belirtti.

Kandilli'yi buluşundan dolayı tebrik ettiğini belirten Çelik, "Cihazın seri üretime geçmesi gerekiyor. Bu buluşun geniş bir kullanım alanı var. AGÜBİS'in Uşak Üniversitesi öğretim üyesince yapılması gurur verici" dedi.