HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Uşak'ta

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Uşak'ta
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Uşak'ta
- Yüksekdağ: "Biz AKP'nin kabusu, Türkiye halklarının yeni yaşam rüyasıyız"

UŞAK (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Biz AKP 'nin kabusu, Türkiye halklarının yeni yaşam rüyasıyız" dedi.

Partisinin Uşak'ta düzenlediği mitinge katılan Yüksekdağ, HDP milletvekili adaylarının seçim çalışmalarına engel olunmaya çalışıldığını, seçim bürolarına yönelik saldırılar yapıldığını ileri sürdü.

Hükumetin seçim güvenliğini sağlamakta birinci derecede sorumlu olduğunu ifade eden Yüksekdağ, "Milletvekili adaylarımız özellikle batıda seçim çalışması yapamıyor. Bize saldıran yüreksizler sürüsüne teslim olmayacağız. Bunu herkes bilsin" ifadesini kullandı.

Ülke genelinde partisinin 56 seçim bürosuna yönelik saldırı gerçekleştirildiği, saldırıların örgütlü yapıldığı iddiasında bulunan Yüksekdağ, hükumetin seçim güvenliğini sağlamaktan uzak olduğunu, aksine saldırıları görmezden geldiğini söyledi.

Olayların HDP'nin seçim barajının aşmasının gündeme gelmesiyle arttığını savunan Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"Ne yaparsanız yapın biz 7 Haziran'da sizin barajınızı aşacağız. Darbe yasalarından beslenen AKP'nin seçim barajını yıkacağız. Halkın parasıyla seçim çalışması yürütenlere sesleniyorum; size hakkımızı helal etmiyoruz. Cumhurbaşkanı örtülü ödenekten AKP'nin seçim kampanyasını yapıyor. Sonra adaletten bahsediyor. Sizin adaletiniz yere batsın. Örtülü ödeneklerden, hırsızlık bütçelerinden seçim çalışması yapmak adalet mi? 7 Haziran'da fakir ama onurlu seçim büroları kazanacak." 

AK Parti iktidarının ülkeyi yoksullaştırdığı, Türkiye'nin gelir dağılımını adaletsizleştirdiğini, iş kazaları ve işçi ölümleri, antidemokratik uygulamalarda öne çıktığı" görüşünü ileri süren Yüksekdağ, HDP'nin ülke genelinde oyunu artırdığını bildirdi.

"Şunu unutmayın nerede ırkçı, faşist, gözü dönmüş çeteler sokağa salındıysa bilin ki orada HDP vardır" diyen Yüksekdağ, HDP'nin Türkiye'nin bir gerçeği olduğunu, ülkenin her köşesine gittiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Biz AKP'nin kabusu, Türkiye halklarının yeni yaşam rüyasıyız. Bizi söküp atamayacaksınız, bizi yaşadığımız yerlerde asla ve asla mülteciye döndüremeyeceksiniz. Biz bu ülkenin öz sahipleriyiz. Çanakkale geçilmediyse biz geçirtmedik, bu ülkede büyük insanlık yaşıyorsa eğer hala biz yaşıyoruz diyedir. Batıda da her yerde de bu büyük insanlığı asla geriye götüremeyeceksiniz. Bize meydanları dar etmeye çalışanlar bize Türkiye'nin belli bölgelerini yasaklamaya çalışanlar karanlık içinde boğulacaklar." 

Yüksekdağ, ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'nın seçimlere müdahale ettiğini iddia etti.

Konuşmasının ardından partililerle sohbet eden Yüksekdağ, daha sonra kentten ayrıldı.