Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan eylem

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan eylem
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan eylem
- Platform üyeleri ve öldürülen bazı kadınların aileleriyle birlikte, kadınlara yönelik cinayetlerde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi için eylem yaptı

UŞAK (AA) - Uşak'ta  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi bir grup, kadınlara yönelik cinayetlerde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi talebiyle eylem yaptı. 

İsmetpaşa Caddesi üzerindeki PTT binası önünde toplanan platform üyeleri ile öldürülen bazı kadınların yakınları, kadına yönelik şiddete karşı pankart taşıyarak kadın cinayetlerini protesto etti. 

Platform üyesi Fatma Kurt grup adına yaptığı basın açıklamasında, kadın cinayetlerinin faillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi gerektiğini söyledi. 

Türkiye 'de kadına yönelik şiddet olaylarının artarak sürdüğünü söyleyen Kurt, "Sanıklar duruşma salonlarında mahkeme heyetine şirin gözükerek iyi hal indirimi alıyor. Bu uygulama kabul edilemez. Bir suçun cezası mahkemede iyi halde bulunarak hafifletilemez" dedi. 

Öldürülen Hatice Karaca'nın annesi Hasibe Yılmaz ise kızını katilinin mahkemede iyi hal indirimi aldığını belirterek yasal düzenlemelerle bunun önlenmesini istedi. 

Grup açıklamanın ardından dağıldı.