Köpeklerin kamyon kasasında taşınması

Köpeklerin kamyon kasasında taşınması
Köpeklerin kamyon kasasında taşınması
- Uşak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Avcu, kayıp sokak köpekleriyle ilgili Uşak Belediyesi hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu

UŞAK (AA) - Uşak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Nebahat Avcu, Denizli'nin Çivril ilçesinde kamyon kasasında bir kısmı telef olmuş, yaklaşık 300 sahipsiz köpek bulunmasıyla ilgili, Uşak Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Avcu, bir grup hayvanseverle bir araya gelerek yaptığı basın açıklamasında, dün Çivril'de polis tarafından durdurulan bir kamyonun kapalı kasasında, bir bölümü telef olmuş yaklaşık 300 sokak köpeğinin bulunduğunu hatırlattı.

Telef olan köpekler indirildikten sonra kamyonun diğer köpeklerle bölgeden ayrıldığını ve bir daha haber alınamadığını kaydeden Avcu, "Şoförün ifadesi alındıktan sonra köpekler tekrar kamyona yüklenip ilçeden gönderiliyor. Yaklaşık 260 köpek kayıp . Birileri suçlarını örtbas etmek için bu köpekleri öldürmüş olabilir. Kolluk kuvvetleri olaya el koymalı. Aracın plakası ve şoförü belli. Ancak nedense kimse bu adama ulaşamıyor" diye konuştu. 

Avcu köpeklerin Uşak Belediyesi Hayvan Barınağı'ndan kamyonlara yüklendiğine dair iddialar olduğunu hatırlatarak, Uşak Belediyesinin hayvan barınağında normal durumlarda 200'ün üzerinde sokak köpeği bulunduğunu, Çivril'de kamyon kasasında köpeklerin bulunması üzerine belediye barınağına kontrole gittiklerini ve 20 civarında sokak köpeği olduğunu gördüklerini dile getirdi.

Uşak Belediyesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ve konunun aydınlanmasını istediklerini ifade eden Avcu, "Ekipler bizim denetimimizin ardından barınağı doldurmak için sokakta köpek avına çıktı. Ancak biz her şeyi kayıt altına aldık. Bu işin sorumluları ortaya çıkana kadar, o köpekler bulunana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Çivril'de kamyon kasasında telef olduktan sonra gömülen 47 köpek için otopsi isteyen Avcu, Uşak Hayvan Barınağı'ndaki köpeklerin çoğunun fotoğraflarının kayıtlarında bulunduğunu, bunların gömülen köpeklerle karşılaştırılmasını istediklerini de söyledi. 

- Olay

Denizli'nin Çivril ilçesinde polis, bir kargo şirketine ait kamyonda yaptığı aramada, kapalı kasada bir kısmı telef olmuş yaklaşık 300 sokak köpeği olduğunu tespit etmişti. Çivril Belediyesi Hayvan Barınağı ekiplerinin incelemesinin ardından telef olan köpekler kireçlenerek gömülmüş, diğer köpekler ise Uşak'a gönderilmek üzere aynı kamyonun kasasına alınmıştı. 


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  Kayıp

  ,

  Belediye

  ,

  suç

  ,

  koruma

  ,

  kayıt