MHP Uşak Milletvekili adayı Durmuş Yılmaz:

MHP Uşak Milletvekili adayı Durmuş Yılmaz:
MHP Uşak Milletvekili adayı Durmuş Yılmaz:
- "Şu anda kur seviyesi temel ekonomik seviyeleri yansıtmıyor, kurun biraz daha aşağıda olması gerektiğini düşünüyorum" - "Bence şu anda ülkemizdeki kur seviyesinin ana belirleyicisi kendi ekonomimizin içinde bulunduğu dinamikler ve borçluluk oranımız" - "Şu anda ekonomi yönetimi üzerinde bir belirsizlik var, seçimden sonra ekonomi yönetimi kimin elinde olacak kim yönetecek endişesi de kur üzerinde baskı oluşturuyor" - "Hızla güven ortamının tesis edilmesi gerekli, siyasiler merkez bankasının elini serbest bıraksınlar, işin sahibi ve kompetanı onlar, Merkez Bankası'na itimat edilmeli"

UŞAK (AA) - MHP Uşak Milletvekili adayı ve Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, şu anda kur seviyesinin temel ekonomik seviyeleri yansıtmadığını belirterek, "Kurun biraz daha aşağıda olması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada dolar kur seviyesinde son günlerde yaşanan dalgalanmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kur seviyesinin şu an temel ekonomik seviyeleri yansıtmadığını belirten Durmuş Yılmaz, "Kurun biraz daha aşağıda olması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Kur seviyesini belirleyen dış ve iç etmenlere dikkati çeken Yılmaz, en başta Amerikan Merkez Bankası'nın para politikalarının etken olduğunu, ancak bu gelişmenin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere aynı oranda yansıdığını kaydetti.

Türkiye'de ki kur seviyesindeki dalgalanmanın ana belirleyicisi iç dinamikler ve borçluluk oranı olduğunu savunan Yılmaz, seçimlerin kur politikası üzerinde baskı oluşturduğunu ifade etti.

Ekonomide güvenin esas olduğuna işaret eden Yılmaz, "Şu anda ekonomi yönetimi üzerinde bir belirsizlik var, seçimden sonra ekonomi yönetimi kimin elinde olacak, kim yönetecek endişesi kur üzerinde baskı oluşturuyor. Hızla güven ortamının tesis edilmesi gerekli" diye konuştu. 

Merkez Bankası'nın kur dalgalanmasına karşı çeşitli müdahale yöntemleri olduğunu hatırlatan Yılmaz, şunları söyledi:

"Öncelikle Merkez Bankası sözlü müdahale ile güven verebilir. Çünkü dış borcu bu kadar yüksek olan bir ülkede finans kaynakları güveni esas alır. Borç para alarak ekonomiyi canlı tutmaya çalışan ülkelerde sis kalkar borç para aldığınız finans kaynaklarına "faiz lobisi" diye hitap ederseniz sıkıntılar olabilir. Merkez Bankası dalgalanmanın devam etmesi yada artması halinde faiz artırabilir. Ancak şu anki siyasi konjonktür içinde bu pek mümkün gözükmüyor. Bunun dışında piyasaya döviz satabilir. Bunu yaparken bazı denklemleri hesaplamak zorunda. Bu hesap kitap işi. Bu şu anda Merkez  Bankası'nda ki arkadaşların maharetine kalmış. Bence siyasiler merkez bankasının elini serbest bıraksınlar. İşin sahibi ve kompetanı onlar. Onlara itimat edilmeli"

Yılmaz, doların değerlenmesiyle petrol fiyatlarının artmasında bir ilişki olduğunu, yükselişin ne kadar süreceğinin yakından takip edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.