Turizm Haftası

Turizm Haftası
Turizm Haftası
-Uşak Valisi Yavuz: "Türkiye yılda 100 milyon yabancı turist hedefine ulaşacak"

UŞAK (AA) - Uşak'ta Turizm Haftası dolayısıyla kent meydanında tören düzenlendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk'ün Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. 

Uşak Valisi Seddar Yavuz, yaptığı konuşmada   Türkiye 'nin turizm alanında her geçen yıl geliştiğini, daha fazla yabancı turist çektiğini kaydetti.

Turizmin milletler ve toplumların sahip olduğu birikimleri tanıması ve paylaşmasına vesile olduğunu kaydeden Vali Yavuz, "Anadolu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, zengin bir kültürel mirasa sahip olmasının yanı sıra eşsiz tabi güzelliklerini barındıran bir coğrafya. Yaklaşık 40 milyon turisti ağırlayan bu coğrafya neden 100 milyon turisti ağırlamasın.  Son yıllarda hükumetimiz tarafından ciddi çalışmalar yapılıyor.  Dünyada artık deniz ve kum turizmi azalmakta, kültürel mirasa ilgi artıyor. Bu bağlamda Türkiye ilerleyen dönemde turizm potansiyelini daha verimli kullanacak. Türkiye yılda 100 milyon yabancı turist hedefine ulaşacak" dedi.

İlde ki turizm alanlarının rehabilitasyonu ve geliştirilmesi için çaba harcadıklarını ifade eden Yavuz, Ulubey Kanyonları'nda inşa edilen cam terasın kısa zaman sonra ziyarete açılacağını söyledi. 

 Cam teras projesinin bitimiyle bölgenin cazibe merkezi haline geleceğini vurgulayan Yavuz şunları söyledi:

"Bölgede teleferik projesi üzerine çalışıyoruz. Ulubey kanyonlarını sadece ülkemiz için değil dünya için bir cazibe merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Banaz Hamam Boğazı'nda günü birlik tesis yapılması konusunda çalışmalar sürüyor. Bunun dışında Murat Dağı kayak tesisleri ve bölgemiz için önemli. Karun Hazineleri ilimizde, dev bir müze yapıyoruz"

Konuşmaların ardından hafta dolayısıyla düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 

Etkinlikler şiirlerin okunması ve halk oyunları gösterileriyle sona erdi.