- Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal:

- Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal:
- Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal:
- "Antiboyotiklerin yanlış kullanımı etkisiz tedaviye, hastalığın uzamasına ve 'antibiyotik direnci' gelişimine yol açmaktadır"

UŞAK (AA) - Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Alper Cem Ünal, ülkemizde antibiyotik kullanımının çok yaygın olduğunu belirterek, gereksiz antibiyotik kullanımının ciddi bir sağlık sorun olduğunu bildirdi. 

Ünal, yaptığı yazılı açıklama gereksiz ilaç kullanımın insan sağlığı için ciddi manada tehlike oluşturduğunu ifade etti. 

Ülkemizin 40 Avrupa ülkesi arasında ilk sırada yer aldığına işaret eden Ünal, sağlık alanında en önemli tedavi edicilerinden biri olan antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini kaydetti.

Antibiyotiklerin modern tıbbın birçok tedavisinde tartışmasız bir öneme sahip olduğuna dikkati çeken Ünal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Antibiyotik kullanımının en sık üst solunum yolu enfeksiyonlarında görülmektedir. Boğaz ağrısı ve burun akıntısı olan bir çok kişi doktora danışmadan hemen antibiyotik almaktadır. Grip de dahil olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu virüslerden kaynaklanmaktadır. Yalnızca bakterilere karşı etkili olan antibiyotikler, virüslere bağlı grip gibi enfeksiyonları tedavi edemezler. Antibiyotikler, ateş düşürmezler. Uygun doz ve şekillerde kullanılmaları ile hastalığın kaynağı olan enfeksiyonları ortadan kaldırmaları sonucunda ateş düşer. Bunlarda antibiyotikler etkisizdir. Yanlış kullanım etkisiz tedaviye ve hastalığın uzamasına ve 'antibiyotik direnci' gelişimine yol açmaktadır. Bu da ilerleyen dönemlerde bağışıklık sistemi üzerinde önemli sorunlar yol açmaktadır."