Uşak Yerel Ekenomik Gelişme Programı Toplantısı

Uşak Yerel Ekenomik Gelişme Programı Toplantısı
Uşak Yerel Ekenomik Gelişme Programı Toplantısı
- Uşak Valisi Yavuz: "Topyekün ekonomik gelişmişliği sağlamak için kentin tüm aktörlerinin ortak hareket etmesi gerekli"

UŞAK (AA) - Uşak Valisi Seddar Yavuz, topyekun ekonomik gelişmişliği sağlamak için kentin tüm aktörlerinin ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Uşak Yerel Ekonomik Gelişme Programı (YEGEP) Toplantısı, Uşak Valisi  Seddar Yavuz başkanlığında Öz Merkez Meclis Salonu'nda yapıldı. 

Yavuz, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, bölgesel kalkınmanın önemine değindi. 

Bunun için kamu ve özel sektör temsilcilerinin ortak hareket etme bilinci kazanması gerektiğini dile getiren Yavuz, şunları söyledi: 

"Topyekun ekonomik gelişmişliği sağlamak için kentin tüm aktörlerinin ortak hareket etmesi gerekli. Önümüzdeki dönemlerde hazırlanacak bölgesel operasyonel programlar için merkezi bütçeden pay ayrılacak. İlimizde odaklanılması gereken yüksek katma değer yaratacak projelere ilişkin koordinasyonu sağlamak zorundayız. İlimizin kalkınmada önemli mesafe kat etmesi ortak algımız olmalı."

Yavuz, YEGEP Eylem Planının Uşak için önemine de işaret ederek, şunları kaydetti: 

"Sanayi, turizm ve ulaşım sektörleri için belirlenmiş eylem planları sadece Zafer Kalkınma Ajansı hibe programlarını yönlendirmekle kalmayacak, kamu yatırımlarının da etkin bir şekilde yönlendirilmesine katkıda bulunacaktır. Yeni mali destek programlarının hazırlıkları tamamlanmak üzere. Bu yıl, hem özel sektörün rekabetçiliğini artırmaya yönelik mali destek programı hem de kamu kurumları ve yerel yönetimlere yönelik altyapı programı olacak. Bölgemiz ne yazık ki  AB kaynaklarından yeteri kadar faydalanamıyor. Proje ile AB kaynaklarından maksimum faydalanmayı sağlayacağız" 

Toplantıya, kaymakamlar, belediye başkanları ve  sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.