Uşak'ta 1 Mayıs kutlaması sonrası yaşanan gerginlik

Uşak'ta 1 Mayıs kutlaması sonrası yaşanan gerginlik
Uşak'ta 1 Mayıs kutlaması sonrası yaşanan gerginlik
- Vali Yavuz: - ''Herkesi sağ duyuya davet ediyorum. Etnik söylemlerle sonuç almak mümkün değildir, bölücü söylemlere karşıyız. Her bir vatandaşımızı kucaklıyoruz'' - ''Olaylarda iki kişi yaralandı, 10 kişi göz altına alındı''

UŞAK (AA) - Uşak Valisi Seddar Yavuz, kentte son günlerde bazı gruplar arasında yaşanan gerginliğin, provokatörler tarafından tırmandırılmak istendiğini belirterek, ''Herkesi sağ duyuya davet ediyorum. Etnik söylemlerle sonuç almak mümkün değildir, bölücü söylemlere karşıyız. Her bir vatandaşımızı kucaklıyoruz'' dedi.

Vali Yavuz, bazı gruplar arasında, önceki gün ve 1 Mayıs kutlamalarının ardından yaşanan gerginlikle ilgili Garnizon Komutanı Jandarma Albay Yusuf Yalçın ve Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder ile basın toplantısı düzenledi.

Kentte son günlerde bazı gruplar arasında yaşanan gerginliğin, provokatörler tarafından tırmandırılmak istendiğine dikkati çeken Yavuz, olayların huzur ortamını bozmaya çalışanlar tarafından gerçekleştirildiğini, özellikle gençlerin sokaklara ve şiddetin içine çekilmek istendiğini kaydetti.

Vali Yavuz, olayların, seçim öncesi yaşandığına işaret ederek, " Güvenlik , devletin en asli görevi ve sorumluluğudur. Hiç kimse kendini devletin ve güvenlik güçlerinin yerine koymaya kalkmamalıdır. Tüm siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının seçim sürecinde hassas ve duyarlı olmaları en büyük beklentimizdir" dedi.

Huzur ortamını bozan ve kamu düzenini tehdit edenlere müsamaha edilmeyeceğini vurgulayan Yavuz, ''Olaylarda iki kişi yaralandı, toplam 10 kişi göz altına alındı'' bilgisini verdi.

-''Kimse devletin kararlılığını sınamasın''

Daha sonra soruları yanıtlayan Yavuz, gerginliğin akşam saatlerinde son bulduğunu bildirdi.

Türkiye 'nin geçmişte acı tecrübeler yaşadığını, bir çok gencin hayatının karardığını anımsatan Yavuz, şunları kaydetti:

"Kimse kendisini devletin yerine koymaya çalışmasın. Alınması gereken tedbirleri biz alıyoruz. Bu konuyla ilgili ikazımı yapıyorum. Gençlerin hassasiyetinden ve delikanlılığından istifade ederek sonuç almak hiç mümkün olmadı. Herkesi sağ duyuya davet ediyorum. Etnik söylemlerle sonuç almak mümkün değildir, bölücü söylemlere karşıyız. Her bir vatandaşımızı kucaklıyoruz. Herkesin hassas olması gereken bir dönemden geçiyoruz. Sosyal medyada kışkırtıcı bazı söylemlerle karşılaşıyoruz. Herkesin beş defa düşünüp, bir defa konuştuğu dönemlerdeyiz. Kimseyi kışkırtmamalıyız, kimsenin sinir uçlarına basmamalıyız. Devlet olarak her şeye hakimiz, gerektiğinde müdahale etmekten çekinmeyeceğiz. Kimse devletin kararlığını sınamasın. Kamu düzenini asla bozdurmayız bu şehirde. Uşaklı kardeşlerimin sağduyusuna inanıyor ve güveniyorum.''

- Polis müdahale etti 

Bu arada, 1 Mayıs kutlamaları sonrası Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binası önündeki gerginliğin ardından, Halı Pazarı mevkisinde de 100 kişilik bir grup ile HDP'liler arasında taş ve sopaların kullanıldığı olay yaşandı.

HDP'li grup, gerginliğe müdahale eden polisin kontrolünde bölgeden uzaklaştırıldı. 

Gece saatlerinde ise bir grup, kent meydanındaki Atatürk Anıtı önünde toplandı. Ellerinde Türk bayraklarıyla sloganlar atan gruptakiler, polisin müdahalesiyle uzaklaştı. 

Emniyet güçleri bu tür grupların kentin değişik noktalarında toplanmasına izin vermiyor.