Uşak'ta 86 yılın yağış rekoru

Uşak'ta 86 yılın yağış rekoru
Uşak'ta 86 yılın yağış rekoru
UŞAK (AA) - Uşak Meteoroloji Müdürü Musa Işık, haziran ayında kentin aldığı yağış miktarının, ölçümün başladığı 1929 yılından bu yana görülen en...

UŞAK (AA) - Uşak Meteoroloji Müdürü Musa Işık, haziran ayında kentin aldığı yağış miktarının, ölçümün başladığı 1929 yılından bu yana görülen en yüksek seviye olduğunu söyledi.

Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il genelindeki yağış oranın uzun yıllar ortalamasının çok üstünde gerçekleştiğini söyledi. Uşak'ta uzun yıllar yağış ortalamasının metrekareye 434 kilogram olduğunu, yılın ilk yarısında ise metrekareye 500 kilogram yağış düştüğünü kaydeden Işık, 1929 yılından itibaren meteoroloji ölçümleri yapılan kentte kaydedilen en yüksek yağış rakamlarına ulaşıldığına işaret etti.

Işık, "Haziran ayında ilimizde metrekareye 115,3 kilogram yağış düştü. Haziran ayı uzun yıllar yağış ortalamasının metrekareye 21,1 kilogram olduğu ilimiz neredeyse 6 kat yağış aldı. Bu oran ilimizde haziran ayında ölçülen en yüksek oran, başka bir deyişle son 86 yılın en yağışlı haziran ayını geçirdik" dedi. 

Yağışlar dolayısıyla il genelindeki tüm baraj ve göletlerde tam doluluk oranına ulaşıldığını kaydeden Işık, yağışların etkisini azaltmasını beklediklerini kaydetti. 

-Tarımda olumlu ve olumsuz etkilere neden oldu

Uşak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Kahraman ise yüksek yağış oranının bazı ürünlerde olumsuz etkilere neden olduğunu ifade etti.

Yağışların şeker pancarı üretimini olumlu etkilediğini, hububatta ise kalite sorunu yaratmasından endişe edildiğini dile getiren Kahraman, kiraz, vişne gibi ürünlerde ise bölgesel hasarların gözlendiğini kaydetti.

Yağışlar dolayısıyla meralarda ot kalitesinin arttığını da kaydeden Kahraman,  "Biz yağışların düzenli ve yavaş olmasını tercih ederiz. Çünkü anlık yağışlarda su yerin altına ulaşmaz. Özellikle haziranda yaşanan dolu yağışı üreticiyi olumsuz etkiledi" diye konuştu. 


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  meteoroloji

  ,

  dolu