Uşak'ta av sezonu açıldı

Uşak'ta av sezonu açıldı
Uşak'ta av sezonu açıldı
- Yaban domuzu, bıldırcın ve üveyik ile başlayan av sezonunun 17 Ekim tarihinde kınalı keklik ve tavşan türleriyle devam edecek

UŞAK (AA) - Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, yeni av sezonunun açılmasıyla Baltalı köyü, Ayrancı ovası ve Banaz çiftlik köyünde usulsüz av yapanlara yönelik denetim ve kontrol yaptı.

Uşak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Hüseyin Tekin'in AA muhabirine yaptığı açıklamada, av sezonunun 15 Ağustos tarihinde başladığını bildirdi.

Tekin, yaban domuzu, bıldırcın ve üveyik ile başlayan av sezonunun 17 Ekim tarihinde kınalı keklik ve tavşan türleriyle devam edeceğini söyledi.

Yaban hayatının korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir olması için 24 saat çalıştıklarını belirten Tekin, şu bilgileri verdi:

 "Avcıların izin verilen türlerin dışında av yapamaz ve belgeli avcıların ise belirlenen limitleri kesinlikle aşamaz. Bu kapsamda kesinlikle usulsüz avlanma yapılmamasını, avlanma ehliyeti olmayanların av alanlarına gitmemesini istiyoruz. Belgeli avcılarımızın ise avcılığın etik ve yasal kurallarına uymalarını bekliyoruz bu konuda koruma kontrollerimiz yılın 365 günü 24 saat esasına göre devam ediyor. Uygulanan yasağın ihlal etmesi durumunda bölge halkımızdan yetkili birimler ile fahri av müfettişlerimize gerekli kolaylığı göstermelerini diliyoruz. Geçen av sezonun da 114 avcıya usulsüz avlanmadan dolayı 63 bin lira para cezası uygulandı. Takoz bulundurmadan av yapıldığı için 31 tüfeğe el konuldu. Usulsüz av tekniklerinden biri olan teyp sistemini engellemek için gece yarısında başladığımız av denetiminde 4 teyit bulduk."

Öte yandan dün gece yarısında başlayan kontrollerde 51 avcı denetlendi.

 

 


  ETİKETLER:

  milli parklar

  ,

  Para

  ,

  Gece

  ,

  denetim

  ,

  doğa

  ,

  ağustos

  ,

  lira

  ,

  koruma