Uşak'ta LYS heyecanı

Uşak'ta LYS heyecanı
Uşak'ta LYS heyecanı
- Uşak'ta LYS Edebiyat-Coğrafya sınavına 3 bin 800 aday girdi

UŞAK (AA) - Uşak'ta üniversite giriş sınavının ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavları'ndan (LYS) Edebiyat -Coğrafya sınavına (LYS-3) 3 bin 800 aday girdi.  

Uşak'ta 11 sınav merkezinde ki 181salonda  gerçekleştirilen sınav saat 10.00'da başladı. Tek oturumda uygulana sınav 120 dakika sürdü.

Adaylar, LYS-3'te Türk Dili ve Edebiyatı testi ile Coğrafya-1 testindeki soruları yanıtladı. Türk Dili ve Edebiyatı testinde 56 soru yer aldı. Adaylara bu test için 85 dakika cevaplama süresi verildi. Coğrafya-1 testindeki 24 soru için ise 35 dakika süre verildi. İlk testin (Türk Dili ve Edebiyatı testi) cevaplama süresi içinde ve ikinci testin (Coğrafya-1 testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde adayların sınav salonundan ayrılmasına izin verilmedi.

Edebiyet - Coğrafya sınavı ile LYS maratonu sona erdi, LYS'de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını ve ön lisans programlarını tercih edebilecek.

Adaylar LYS sonuçlarını, TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr  internet adresinden öğrenebilecekler.