Uşak'ta "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

Uşak'ta "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
Uşak'ta "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- Operasyon kapsamında "örgüte finansal destek sağlanması için yurt dışında çeşitli toplantıların organize edilmesi" iddialarına ilişkin 4 iş adamı ile 1 kamu çalışanı gözaltına alındı

UŞAK (AA) - Uşak'ta "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonun ikinci ayağında 5 kişi gözaltına alındı.

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı, sürdürülen "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması" (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında "örgüte finans desteği sağlanmasına" yönelik geçen ay gerçekleştirilen operasyonun devamında 5 kişinin gözaltına alınması talimatı verdi.

Bunun üzerine operasyon başlatan Uşak Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, "örgüte finansal destek sağlanması için yurt dışında çeşitli toplantıların organize edilmesi" iddialarına ilişkin iş adamları A.A, İ.Ö, A.Ö, A.D. ile kamu çalışanı R.K. gözaltına aldı.

Ekipler bu kişilerle bağlantılı 14 adresteki fabrika, iş yeri ve evlerde de arama başlattı. 

 

- Operasyon

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığının sürdürdüğü "Paralel Devlet Yapılanması" soruşturması kapsamında geçen ay, Uşak merkezli 6 ilde operasyon gerçekleştirilmiş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ele başı olduğu iddiasıyla Fetullah Gülen ile bazı iş adamlarının da aralarında olduğu 41 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Operasyonda gözaltına alınan ve sonraki süreçte yakalanan 31 kişiden, "Türkiye imamı"nın yardımcısı olduğu iddia edilen Hazim S, iş adamları Ali Yıldırım, Barış A, Mehmet S. ve Mehmet D. tutuklanmıştı. Bu operasyon kapsamında halen Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 10 kişi hakkında yakalama kararı bulunuyor.