Uşak'ta "temsili askerlik" uygulaması

Uşak'ta "temsili askerlik" uygulaması
Uşak'ta "temsili askerlik" uygulaması
- Uşak'ta 24 engelli bir günlük "temsili askerlik" yapma heyecanını yaşadı

UŞAK (AA) - Uşak'ta "temsili askerlik" uygulamasına katılan 24 engelli bir günlüğüne de olsa asker olmanın sevincini yaşadı. 

Genelkurmay Başkanlığı'nın Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlediği 1 günlük "temsili askerlik" uygulaması kapsamında, Uşak Jandarma Komutanlığı'nda düzenlenen etkinliğe 24 engelli katıldı. 

"Temsili askerlik" yapmak için komutanlığa aileleriyle gelen engelliler, nizamiye girişinde jandarma erlerince karşılandı. 

Beden ölçülerine uygun olarak jandarma üniforması dağıtılan engelliler, palaska kuşanıp botlarını bağlayarak temsili askerlik hizmeti için hazır hale geldi. 

 Asker kıyafetlerini giydikten sonra ant içme töreni için prova yapan engelliler, daha sonra Uşak Valisi Seddar Yavuz, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Yusuf Yalçın, Belediye Başkanı Nurullah Cahan'ın da katıldığı törenle, silah ve Türk bayrağı üzerine el koyarak ant içti.

Vali Yavuz, törende yaptığı konuşmada, ülkelerin gelişmişlik değerinin sadece ekonomik verilerle ölçülemeyeceğini belirterek, " Türkiye , dezavantajlı guruplara yönelik son yıllarda önemli sosyal projeleri hayata geçirdi, bu gün burada bunlardan birini daha yaşıyoruz" dedi. 

Garnizon Komutanı Jandarma Albay Yusuf Yalçın da engellilere yönelik düzenlenen "temsili askerliğin" Türk kültüründe askerliğin ve vatan sevgisinin bir işareti olduğunu ifade ederek, her Türk ferdinin gerektiğinde hiç çekinmeden vatanı ve milleti için canını seve seve verecek hissiyata sahip olduğunu söyledi. 

Türkiye Sakatlar Derneği Uşak Şube Başkanı Salih Küçük ise "temsili askerlik" uygulamasının engelliler ve aileleri için moral kaynağı olduğunu dile getirdi. 

- Vali'den kol saati istedi

Ant içme töreninin ardından protokol üyeleri tarafından engellilere "temsili askerlik terhis belgeleri" dağıtıldı. 

Belge dağıtımında Ruhi Alan adlı zihinsel engelli, Vali Yavuz'dan kol saati istedi. Bunun üzerine korumalarına talimatı veren Yavuz, kısa sürede temin edilen kol saatini Alan'a hediye etti. 

Uşak'taki "temsili askerlik" töreni, narkotik ve bomba eğitimi alan jandarma köpeklerinin gösterisiyle sona erdi.