Uşak'ta Yenilikçi Lider Öğretmen Projesi

Uşak'ta Yenilikçi Lider Öğretmen Projesi
Uşak'ta Yenilikçi Lider Öğretmen Projesi
-Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan: -"2050 yılından sonra Türkiye'deki çalışan, üreten nüfus, 7-8 Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla olacak. Bu, ülkemizin üreten ve güçlü bir ülke olmak için çok önemli bir güce sahip olduğu anlamına geliyor"

UŞAK (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Turan, 2050'den sonra Türkiye'deki çalışan, üreten nüfusun, 7-8 Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla olmasının beklendiğini belirterek "Bu, ülkemizin üreten ve güçlü bir ülke olmak için çok önemli bir güce sahip olduğu anlamına geliyor" dedi.

Uşak Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan "Yenilikçi Lider Öğretmen Projesi"nin tanıtım ve imza etkinliğine katılan Turan, konuşmasında Türkiye'deki okulların tamamına yakınının fiziki olarak yeterli olduğunu belirterek ülkenin geleceğinin sınıflarda ve öğretmenlerin çabasında saklı olduğunu söyledi. 

Türkiye'nin gelecekte büyük bölümünü gençlerin oluşturacağı 100 milyon nüfusa sahip olacağının tahmin edildiğini aktaran Turan, şöyle devam etti:

"2050 yılından sonra Türkiye'deki çalışan, üreten nüfus 7-8 Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla olacak. Bu, ülkemizin üreten ve güçlü bir ülke olmak için çok önemli bir güce sahip olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle çocuklarımızı ayrıştırmadan, her birinin becerilerini keşfederek geleceğe hazırlamak zorundayız. Geleceğimiz için her bir öğrenciye ihtiyacımız var. Öğretmenler, bize bu geleceği sağlayacak. Lider, güçlü, kendine güvenen, yaratıcı, yenilikçi öğretmenlere ihtiyacımız var."

Eğitim sisteminde yenilikçi bakış açısına ihtiyaç duyulduğunu anlatan Turan, bunun için öğretmenlerin sınıflarda yapacaklarının da önemli olduğunu dile getirdi.  

Eğitimde Türkçe'ye yeteri kadar önem verilmediğini öne süren Turan "Türkçeyi yeteri kadar önemsemiyoruz, yabancı dil eğitimi ana sınıfına kadar indi. Kendi dilimize gereken önemi veremezsek büyük sıkıntı yaşarız. Çocuklarımız, teknolojik gelişmeler nedeniyle görsel öğrenmeye daha yatkın hale geldi. Yeni öğrenme metotları geliştirmek zorundayız" diye konuştu.

-"Matematik ve Türkçeyi iyi öğretmek, eğitimde başarının anahtarı"

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Yücel ise dünyada eğitim sistemleriyle ilgili sorun yaşandığını belirterek Türkiye'nin kendine özel bir model üzerinde ilerlemesi gerektiğini savundu.

Öğretmenlik mesleğinin baskıdan kurtarılması gerektiğini iddia eden Yücel, "Anadolu'nun kendine has bir öğretme ve öğrenme modeli var. Bunu uygulamak yeterli. Matematik ve Türkçeyi iyi öğretmek, eğitimde başarının anahtarı. Biz, kendimize has bir model üretmeliyiz" diye konuştu. 

Uşak Valisi Ahmet Okur da projeyle kentte eğitimde başarıyı artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Toplantıda, 20 okul ile projeye destek veren kurum ve kuruluşlar arasında protokol imzalandı.