Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- "İş adamlarından örgüt adına zorla para topladığı" iddiasıyla aranırken Isparta'da yakalanan kişi tutuklandı

UŞAK (AA) - Uşak'ta, "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyon kapsamında Isparta'da gözaltına alınan kişi tutuklandı.

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında dün gece Uşak Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan özel ekip tarafından Isparta'da saklandığı evde gözaltına alınan Mehmet D, Uşak Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. 

Zanlı, çıkarıldığı mahkemece "FETÖ'ye finansal destek sağlamak amacıyla iş adamlarından örgüt adına zorla para topladığı" iddiasıyla tutuklandı. 

Operasyon kapsamında tutuklananların sayısı 5'e yükseldi.

- Olay

Uşak merkezli 6 ilde bazı kuruluşlar, eğitim kurumları ve iş yerlerinde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyon kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılan 41 kişiden UOSB Başkanı Ali Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 4'ü tutuklanmıştı.

Fetullah Gülen'in, FETÖ'nün ele başı olduğu iddiasıyla bir numaralı şüpheli olarak arandığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden 5'i savcılık talimatıyla emniyetten, adliyeye sevk edilenlerden 20'si ise savcılık ve mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Soruşturmada, hakkında yakalama kararı bulunan 11 kişi halen aranıyor.

Zanlıların, FETÖ'ye finansal destek sağlamak amacıyla "himmet" adı altında halktan zorla topladıkları parayı, paravan şirketler aracılığıyla İsrail, Güney Afrika, ABD ve Tunus gibi ülkelere kaçırdıkları, ayrıca yine "himmet" adı altında toplanan malları paraya çevirmek amacıyla anlaşmalı olarak kamu ihaleleri düzenlenmesini sağladıkları ve bu malları kamu kurumlarına fahiş fiyatlara satarak ihalelere fesat karıştırdıkları, belirli dönemlerde yüklü miktarda parayı yurt dışına elden götürdükleri iddia edilmişti. Söz konusu paravan şirketler ile UOSB'de faaliyet gösteren 10'a yakın firmanın son 8 yıllık kayıtları, operasyon kapsamında geçmişe dönük incelemeye alınmıştı.