Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- "Örgüte finansal destek sağlanması için yurt dışında çeşitli toplantıların organize edilmesi" iddialarına ilişkin gözaltına alınan 7 kişi, adliyeye sevk edildi

UŞAK (AA) - Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonun ikinci ayağında "örgüte finansal destek sağlanması için yurt dışında çeşitli toplantıların organize edilmesi" iddiaları kapsamında gözaltına alınan 7 kişi, adliyeye sevk edildi.

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığının sürdürdüğü "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)" soruşturması kapsamında Uşak Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan A.A, İ.Ö, A.Ö, A.D, R.K, M.E ve İ.B'nin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Cumhuriyet savcılığına sevk edilen 7 zanlı, Uşak Adliyesi'ne binanın arka kapısından alındı. Şüphelilerin savcılık işlemleri başlarken, yakınlarının adliye bahçesinde bekleyişleri sürüyor. 

- Operasyon

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığının sürdürdüğü "Paralel Devlet Yapılanması" soruşturması kapsamında geçen ay, Uşak merkezli 6 ilde operasyon gerçekleştirilmiş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) elebaşı olduğu iddiasıyla Fetullah Gülen ile bazı iş adamlarının da aralarında olduğu 41 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Operasyonda gözaltına alınan ve sonraki süreçte yakalanan 31 kişiden, "Türkiye imamı"nın yardımcısı olduğu iddia edilen Hazim S, iş adamları Ali Yıldırım, Barış A, Mehmet S. ve Mehmet D. tutuklanmıştı.

Operasyon kapsamında Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 10 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Aynı soruşturmanın ikinci ayağı olarak önceki gün gerçekleştirilen operasyonda ise "örgüte finansal destek sağlanması için yurt dışında çeşitli toplantıların organize edilmesi" iddiaları kapsamında 7 kişi gözaltına alınmıştı.