Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- Operasyonun ikinci ayağında gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 7 kişiden 4'ü tutuklanırken, 3'ü ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı - Operasyon kapsamında tutuklananların sayısı 9'a yükseldi

UŞAK (AA) - Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonun ikinci ayağında, "örgüte finansal destek sağlanması için yurt dışında çeşitli toplantıların organize edilmesi" iddiasıyla gözaltına alınan 7 kişiden 4'ü tutuklandı. 

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığının sürdürdüğü "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)" soruşturması kapsamında, Uşak Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince önceki gün gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 7 kişi, savcılıktaki ifadelerinin ardından örgüte üye oldukları gerekçesiyle, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

Mahkemede suçlamaları kabul etmeyen zanlılardan A.A, İ.Ö, R.K. ve A.D. tutuklanırken, A.Ö, M.E. ve İ.B. ise adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı konularak, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Operasyon kapsamında tutuklananların sayısı ise 9'a yükseldi.

- Operasyon

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığının sürdürdüğü "Paralel Devlet Yapılanması" soruşturması kapsamında geçen ay, Uşak merkezli 6 ilde operasyon gerçekleştirilmiş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) elebaşı olduğu iddiasıyla Fetullah Gülen ile aralarında bazı iş adamlarının da olduğu 41 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Operasyonda gözaltına alınan ve sonraki süreçte yakalanan 31 kişiden, "Türkiye imamının yardımcısı" olduğu öne sürülen Hazim S, iş adamları Ali Y, Barış A, Mehmet S. ve Mehmet D. tutuklanmıştı.

Operasyon kapsamında, aralarında Fetullah Gülen'in de bulunduğu 10 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Aynı soruşturmanın ikinci ayağı olarak önceki gün gerçekleştirilen operasyonda ise "örgüte finansal destek sağlanması için yurt dışında çeşitli toplantıların organize edilmesi" iddiaları kapsamında gözaltına alınan 7 kişi adliyeye sevk edilmişti.