Uşak'tan kısa kısa

Uşak'tan kısa kısa
Uşak'tan kısa kısa
UŞAK (AA) - Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, "Kart 64" ulaşım sistemi ihalesinin iptal edilmesinin ardından yeni bir ulaşım sistemi üzerinde...

UŞAK (AA) - Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, "Kart 64" ulaşım sistemi ihalesinin iptal edilmesinin ardından yeni bir ulaşım sistemi üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Cahan, "Kart 64" ulaşım sistemi ihalesinin Manisa İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini hatırlattı.

İhalenin iptal edilmesinin vatandaşlar açısından herhangi bir hak mahrumiyetine yol açmayacağını, kart ücretlerinin vatandaşlara geri iadesi için çalıştıklarını dile getiren Cahan, "Vatandaşımızın bir kuruşunun dahi takipçisi olacağız" dedi. 

Cahan, ihalenin iptali üzerine ayrıca ulaşımda yeni sistem arayışlarının sürdüğünü belirtti. 

İsmetpaşa Caddesi'nin araç trafiğine kapatılmasına ilişkin eleştirilere de değinen Cahan, caddenin geniş çaplı olarak yapılan anket sonucunda trafiğe kapatıldığını ve yeniden araç ulaşımına açılmasının söz konusu olmadığını söyledi. 

-BİLSEM öğrencileri üniversiteyi gezdi

Uşak Bilim ve Sanat Merkezi (UBİLSEM) öğrencileri, 4 günlük programla Uşak Üniversitesi Bir Eylül Yerleşkesi'ni ziyaret etti. 

Üniversite hakkında halkla ilişkiler uzmanlarından bilgi alan öğrenciler, gezinin ardından Rektör Prof. Dr. Sait Çelik tarafından da kabul edildi. 

-4 Şubat Dünya Kanser Günü

 Uşak Halk Sağlığı Müdürü Hasan Kaya, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye 'de her yıl 170 bin kişiye kanser teşhisi konulduğu belirtti.  

Kanserin, dünyada ve Türkiye'de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada yer aldığına işaret eden Kaya,  şunları kaydetti:

"Kanserde erken teşhis çok önemli. Bu nedenle belirli dönemlerde sağlık kontrolünden geçmek önemli. Ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obezite ile ilişkili. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunun yüzde 90-95'inden sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınması ile kanser görülme sıklığı azalır."