Yavru kuşların yaşama tutunma çabası

Yavru kuşların yaşama tutunma çabası
Yavru kuşların yaşama tutunma çabası
- Adıgüzeller Barajı su havzasındaki üreme noktasında, baharın gelişiyle yüzlerce gri balıkçıl ve karabatak yavrusu yumurtalarından çıktı - Yavruların ilk günlerinde, dişi kuşların koruyuculuğu, erkek kuşların sağladıkları besinle yaşama tutunma çabalarını AA muhabiri görüntüledi - Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürü Tekin: "Ekiplerimiz bölgede sürekli kuş sayımı yapıyor. Oluşturduğumuz koruma kalkanı ile kuşları her türlü olumsuzluktan uzak tutmaya çalışıyoruz"

UŞAK (AA) - SONER KILINÇ - Uşak'ın Ulubey ilçesindeki Adıgüzeller Barajı su havzasında baharın gelişiyle kabuklarını kırarak yumurtalarından çıkan gri balıkçıl ve karabatak yavruları, dişi kuşların koruyuculuğu, erkek kuşların sağladıkları besinlerle yaşama tutunma mücadelesi veriyor. 

Kurudere köyü yakınındaki sarp arazide bulunan kuş üreme noktasında, baharı müjdeleyen kuş yuvaları da şenlendi. Yumurtalarından çıkan kuş yavruları, dişi ve erkek kuşların desteğiyle doğaya uyum sağlamaya çalışıyor.

Dişi kuşlar, yavrularını dış etkenlerden uzak tutmaya çalışırken, erkek kuşlar da baraj göletindeki zengin balık türlerini yuvalarına besin olarak taşıyor. Yavrular, kanatlarının kuvvetlenmesiyle, ürkek adımlarla da olsa ilk uçuş deneyimlerini yaşamak için rekabet ediyor.

AA muhabiri, kuş yavrularının yaşama tutunma mücadelesini görüntüledi. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürü Hüseyin Tekin, yaptığı açıklamada, bölgenin kuş çeşitliliği açısından zenginliğine dikkati çekerek, özellikle üreme döneminde hareketliliğin daha da arttığını söyledi.

Bölgenin, karayoluyla ulaşılmasının güçlüğü, zengin beslenme imkanları ve habitatın uygunluğu dolayısıyla kuşları cezbettiğini vurgulayan Tekin, oluşturdukları koruma kalkanıyla kuşları her türlü olumsuzluktan uzak tutmaya çalıştıklarını kaydetti. 

Bahar dönemiyle çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını, geniş alanda kuş sayımı yaptıklarını belirten Tekin, şu bilgiyi paylaştı:

"Her geçen yıl gri balıkçıl ve karabatak sayısında artış gözlemliyoruz. Bu yıl 120 civarında gri balıkçıl, 500'ün üzerinde karabatak tespit ettik. Gölet, göçmen kuşların göç yolu üzerinde yer alıyor. Bu nedenle çok sayıda kuş görmek mümkün. Gölet bölgesindeki diğer kuş türlerini de izliyoruz. İlimizde biyolojik çeşitlilik envanter çalışmasını tamamladık."  

Bölgenin, kuş gözlemcileri açısından özel olduğunu, izinsiz girilmemesi gerektiğini kaydeden Tekin, "Yavrular, kendilerini yuvadan atabilir veya kuşlar bölgeden uzaklaşabilir. Bir ay sonra yavruların büyük çoğunluğu uçmaya başlayacak" dedi.