19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
- Van, Bitlis, Muş ve Hakkari'de, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, düzenlenen törenlerle kutlandı

VAN (AA) - 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Van, Bitlis, Muş ve Hakkari'de düzenlenen törenlerle kutlandı.

Van'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla, gençlik yürüyüşü yapıldı.

Askeri bando eşliğinde, Tuşba ilçesindeki Özen Adalı Anadolu Lisesi önünden başlayan gençlik yürüyüşüne, Vali İbrahim Taşyapan, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgükçe, Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Salih Leymun, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, kurum amirleri, öğrenciler, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Yürüyüş, İskele sahilindeki Yaşar Kemal Parkı'nda son buldu.

Burada konuşan Vali Taşyapan, şunları ifade etti:

"İşgal altında olan yurdumuz  Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde işgalcilerden kurtarıldı. 19 Mayıs Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Gençlik Bayramı olarak kabul edildi. 19 Mayıs'ı o yıllardan sonra Gençlik Haftası ve Gençlik Şöleni olarak kutluyoruz. Bugün de Gençlik Bayramı'nı farklı etkinliklerle, Van Gölü kenarında güzel bir havada kutluyoruz. Tüm gençlerin, Gençlik Spor Bayramı'nı kutluyorum."

Ardından, Vali Taşyapan ve beraberindeki kurum amirleri, açılan stantları gezdi. Sportif yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerin verildiği programda, halk oyunları ve sportif gösterilerin sunulmasının ardından, gençler müzik eşliğinde halay çekti.

Etkinliklerin sonunda, Sanatçı Berdan Mardini tarafından konser verilecek.

- Bitlis

Bitlis Anadolu Lisesi önünde başlayan gençlik yürüyüşü, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde sona erdi.

Burada anıta çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, sportif yarışmalarda dereceye girenlere ödül verildi.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdür İl Vekili Medeni Öztaş, 19 Mayıs'ın, cumhuriyet tarihinin miladı olduğunu söyledi.

Öztaş konuşmasında, "Ulu Önder Atatürk'ün, 19 Mayıs 1919 Samsun'a çıkışı millet olarak kalbimizi güçlendiren, umutları canlandıran, kaderimizi değiştiren ve yolumuzu aydınlatan tarihi bir adımdır. Bu yönüyle 19 Mayıs cumhuriyet tarihimizin miladıdır. 19 Mayıs, millet egemenliğine dayanan, muasır medeniyetler seviyesini kendisine temel hedef olarak belirleyen modern ve bağımsız bir devlet kurulmasını mümkün kılmıştır" dedi.

- Muş

Muş'ta ise valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törenin ardından, gençlik yürüyüşü düzenlendi.

Törende konuşan Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Ali Kartal, 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atarük'ün önderliğinde verilen kahramanca mücadeleyle düşmanın yurttan atıldığını belirterek, "Bu konuda gösterilen azim ve kararlılığın ilk tohumları 19 Mayıs 1919'da atılmıştır. 19 Mayıs tarihi milli mücadelemizin de temel tarihi olmuştur" dedi.

Tören, halk oyunları gösterisi ve sportif yarışmalarda dereceye girenlerin ödül verilmesiyle son buldu.

- Hakkari

Hakkari'de ise valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, öğrenciler tarafından şiirler okudu.

Sportif yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerin verilmesinin ardından, Ticaret Meslek Lisesi öğrencileri tarafından halk oyunları gösterisi sunularak, yöresel kıyafet defilesi düzenlendi.

Törene katılan Vali Yakup Canbolat, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Otal, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Yavuz Özfidan, kurum amirleri ve davetliler, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce açılan fotoğraf sergisini gezdi.

Canbolat ve kurum amirleriyle sportif gösterileri izledi.