24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü
VAN (AA) - Erciş ilçesinde düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliklerinde, 2011 yılında meydana gelen depremde hayatını kaybeden...

VAN (AA) - Erciş ilçesinde düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliklerinde, 2011 yılında meydana gelen depremde hayatını kaybeden öğretmenler unutulmadı.

İlçedeki ilk tören Erciş Kaymakamlığı önünde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve öğretmenler tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Ardında merkez kabristanında depremde hayatını kaybeden Öğretmen Mesut Özata'nın kabri ziyaret edildi ve mezarlığa karanfiller bırakıldı.

İlçe Müftüsü Ziya Albayrak'ın okuduğu dua sonrasında İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek bir konuşma yaptı.

23 Ekim 2011'de yaşanan depremde 76 genç öğretmenin vefat ettiğini anımsatan Şimşek, hayatını kaybeden öğretmenlere Allah'tan rahmet diledi.

Şimşek, "Ailelerine sabırlar diliyorum. Allah bir daha böyle bir acıyı yaşatmasın. Bu genç öğretmenlerimiz ilçemize hizmet için gelmişlerdi. Maalesef yaşanan büyük depremde öğretmen kardeşlerimizi kaybettik. Bu Öğretmenler Günü'den de lütfen öğretmenlerimizden dualarınızı esirgemeyin" dedi.

İlçede program daha sonra Erciş Yatılı Bölge Okulu Çok Amaçlı Salonu'nda devam etti.

Programa İlçe Kaymakamı  Mehmet Şirin Yaşar, İlçe Garnizon Komutan Vekili Albay Erkan Kavak, Erciş Belediye Başkan Vekili Nejdet Kahraman, Erciş Milli Eğitim Müdürü Şimşek, kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Kaymakam Yaşar, öğretmenlerin eğitimdeki ve toplumdaki sosyal ve kültürel rollerine değindi.

Geçmişte görevlerini icra eden öğretmenlerin, sadece bir eğitimci olmadığını aynı zamanda topluma yön veren örnek insan ve kanaat önderi olduğunu belirten Yaşar, çocuklara iyi bir gelecek hazırlamada öğretmenlere büyük sorumluluk düştüğünü söyledi.

Özellikle yeni atanan ve köylerde görev yapan öğretmenlerin sosyal medya üzerinden yaptıkları yardım kampanyalarına da dikkat çeken Yaşar, "Bu tür girişimler öğretmenlik mesleği açısından suç teşkil etmektedir. Öğretmenlerimiz bunu belki iyi duygularla yapmaktadır. Ancak, yardıma muhtaç öğrencileri tespit ettiklerinde bunu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle, Kaymakamlığımızla paylaşsınlar. Bu konuda yardıma muhtaç öğrencimize biz gereken yardımı yaparız. Devletin ülkedeki bütün fakirlere el uzatacak gücü ve maddi kaynağı vardır" diye konuştu.