3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
VAN (AA) - Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.Özgökçe, mesajında, Kuran-ı Kerim'in...

VAN (AA) - Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Özgökçe, mesajında, Kuran-ı Kerim'in Tin Suresi 4. ayetini hatırlatarak, insanın üstün yaratılışıyla güzelliklerin tohumunu sakladığını, anlama, inanma, amel etme, sevme, şefkat etme ve feyz almaya aday olduğunu bildirdi.

Her bireyin bir engelli adayı olduğunu bildiren Özgökçe, mesajında şunlara yer verdi:

"Engellilerimizin geleceğe güvenle bakabilmeleri ve üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri için kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve tüm vatandaşlarımız işbirliği içinde olmalı. Her türlü engel aşılır. Yeter ki insanların gönlünde ve beynindeki engeller aşılsın. Biz engelli dostu bir belediyeyiz. Engelli dernekleri arasında hiçbir ayırım yapmadan tüm yöneticilerle birlikte hareket ediyoruz. Hiçbir dernek ve engel grubu ayrımı yapmadan, bize uzanan eli tutma sorumluluğunu hissediyoruz."

Engellilerin, sosyal hukuk devleti anlayışı ile sorunlarını göz önüne alarak tüketen değil, üreten ve bağımsız bireyler haline getirilmesinin en büyük amaçları olduğunu kaydeden Özgökçe, engellilerin, engelsizlere göre Türkiye'de yüzde 9,9 daha az istihdam edildiğini belirtti.

AB genelinde engellilerin, engelsizlere göre yüzde 19.6 oranında daha az istihdam edildiğini kaydeden Özgökçe, engellilerinin yüzde 41,1'ini istihdam eden Türkiye'nin, bu alanda engellilerinin yüzde 29,8'ini istihdam eden İrlanda, yüzde 40,7 istidam eden Belçika, yüzde 30,7 istidam eden Bulgaristan ile Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Hırvatistan, Litvanya, Macaristan'dan iyi durumda olduğunu bildirdi.

Özgökçe, "Türkiye'de engelsizlerin istihdam oranı ise yüzde 51 civarındadır. Sosyal devletin amaçlarından biri, engellilerin eğitim, sağlık, spor, kültür, istihdam ve rehabilitasyon gibi yaşamsal hizmetlerden yararlanmaları, temel haklarını etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamaktır. Belediyemiz her zaman engellilere engelsiz bir yaşam sağlamak için hizmet üretmeyi kendisine görev edinmiştir" ifadelerini kullandı.