9 Mayıs Avrupa Günü

9 Mayıs Avrupa Günü
9 Mayıs Avrupa Günü
- Van'da, 9 Mayıs Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında, Avrupa Bisiklet Turu düzenlendi - Vali Taşyapan: "Şehirde güzel bisiklet yolları yapılır ve bisiklette daha yaygın hale gelir" - Büyükelçi Wahlund: "Barışçıl yakalaşımları ve politikaları dolayısıyla, AB ülkelerinde savaşlar yok. Türkiye'yi de savaşsız, barışçıl ve birliktelik içinde görmeyi çok isteriz"

VAN (AA) - Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezince "9 Mayıs Avrupa Günü" etkinlikleri kapsamında, "Avrupa Bisiklet Turu" düzenlendi.

Vali İbrahim Taşyapan, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, İsveç Büyükelçisi Lars Wahlund, AB Delegasyonu temsilcileri ve bisiklet tutkunları, Türkiye 'nin en uzun caddesi olan İskele Caddesi'nde bir araya geldi.

Tur öncesi konuşan Vali Taşyapan, Avrupa Günü etkinliklerinin, kentte bisiklet sporunun yaygınlaşmasına vesile olmasını diledi.

Van'ın, bisiklet sporu ve kullanımı açısından uygun olduğunu belirten Taşyapan, "Fakat düzgün bisiklet yollarımız yok. İnşallah hem sahilde hem de Van Gölü kenarı ile şehrimizde güzel bisiklet yolları yapılarak, bisiklet sporu daha yaygın hale gelir. Bu trafik keşmekeşinden de daha çabuk kurtulabiliriz" dedi.

İsveç Büyükelçisi Wahlund ise Van'ın haritada çok güzel bir yerde olduğunu ve buraya çok gelmek istediğini belirtti.

Van'ın çok güzel bir şehir olduğunu ifade eden Wahlund, "Bu aktivitemiz, AB'nin barışçıl politikalarıyla ilgili olan anlaşmalarına çok uygun olacaktır. Barışçıl yakalaşımları ve politikaları dolayısıyla, AB ülkelerinde savaşlar yok. Türkiye'yi de savaşsız, barışçıl ve birliktelik içinde görmeyi çok isteriz. Burada bir politikacıdan ziyade bir temsilci olarak konuşuyorum. Barış davetimi de bir temsilci olarak yapıyorum. AB, yalnızca Ankara ve İstanbul için değil, sizin içindir de."

Van TSO Başkanı Takva da 2005 yılından bu yana AB'nin çeşitli organizasyonlarıyla farkındalık yaratmaya çalıştıklarını belirtti.

Türkiye'de az sayıdaki bilgi merkezlerinden birinin Van'da bulunduğunu dile getiren Takva, "9 Mayıs Dünya Avrupa Günü'nü birlikte yaşamak ve farkındalık oluşturmak için bisiklet turu programı düzenledik. Etkinliğe katılanlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Ardından Taşyapan, Wahlund ve Takva, TSO binası önünden başlatılan 6 kilometrelik bisiklet turuna katıldı.

Bisiklet turunu tamamlayan Wahlund, daha sonra İskele sahilini gezdi.